Sezóna klíšťat: Vyrobte si účinný repelent pomocí domácích ingrediencí

Sotva jsme se přivítali s jarem, ihned bychom se měli mít na pozoru. Aktivita klíšťat stoupá a není radno si s nimi zahrávat. Poradíme, jak si vyrobit přírodní a účinný repelent. Vyrazte do přírody bez obav.

Malý velký nepřítel

Nikdo si domů nechce přinést nechtěného návštěvníka v podobě klíštěte. Tato zvířata jsou přenašeči klíšťové encefalitidy, která způsobuje zánět mozku, a také lymeské boreliózy. Ta dokáže člověka vyřadit z běžného života na mnoho měsíců. Když už přisáté klíště objevíte, co nejrychleji jej vyjměte pomocí pinzety a místo vkusu desinfikujte. Klíště můžete pro jistotu poslat na soukromý rozbor, zda nebylo infikováno. Nejlepší je však prevence.

Klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci. Prevence je nejlepší lék. 
Fotka od Elionas z Pixabay.
Klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci. Prevence je nejlepší lék.
Fotka od Elionas z Pixabay.

Tip od lesníků a myslivců

Tento recept si na klíšťovou sezónu připravují lesníci již po mnoho generací. Když se chystají do přírody, s oblibou tímto roztokem ošetřují nejen své oblečení, ale také kožich svého věrného čtyřnohého mazlíčka. Pro výrobu přírodního repelentu budete potřebovat:

1 sáček koření rozmarýnu

2 lžíce octa

1 litr vody

Nejprve budete vařit rozmarýn, stačí po dobu pěti minut. Ten poté nechte zcela vychladnout. Roztok přeceďte přes plátno a přidejte dvě lžíce octa. Abyste měli repelent vždy po ruce, naplňte jím lahvičku s rozprašovačem a ponechte jej v lednici. S roztokem rozhodně nešetřete a nastříkejte si při příchodu do lesa nebo na louku důkladně všechny končetiny, včetně bot. Klíšťatům nebudete vonět a poohlédnou se po jiném zdroji potravy. Máte vyhráno!

Alkohol a hřebíčky

Tento recept se již tváří, jako byste se chystali na výrobu domácí speciální pálenky. Nebojte se, nebudeme vás nabádat ke konzumaci alkoholu v přírodě. Místo toho vám roztok udělá tu nejlepší službu v obraně proti klíšťatům. Budete potřebovat:

300 ml alkoholu

30 kusů hřebíčků

Ponechte alkohol nasáknout vůni hřebíčků alespoň po dobu tří dnů. Poté stačí hřebíčky scedit přes plátno a alkoholový zázrak nalít do lahve s rozprašovačem.

Klíšťata nejsou vítána! Vyrobte si repelent, se kterým se budete v přírodě pohybovat bezpečně.

Zdroj: farmersalmanach.com. Náhledová fotografie: Gettyimages