Sluneční nemoci: Naučte se rozpoznat úpal, úžeh a nezaměňte je s otravou jídlem

Cestování stejně jako odpočinek na lehátku nekončí vždy happyendem. Sluneční paprsky nejen pálí, působí nevolnost, ale také vás nasměrují do chládku. Co způsobuje úpal a jak vyzrát na úžeh? Sluneční expozice, tropické teploty, vysoká vlhkost vzduchu a nedostatek tekutin se podílejí na vzniku úpalu či úžehu. Výjimkou nejsou rovněž situace, kdy se vyskytuje kombinace obojího.

Přehřátí organizmu = úpal

Jak vzniká

Úpal vzniká tehdy, musí-li organizmus dlouho čelit vysokým teplotám a naruší se jeho schopnost termoregulace – například při cestování bez klimatizace či pobytem v horkém vlhkém podnebí.

Ohrožená skupina

 „Nejohroženější skupinou jsou malé děti, starší lidé a ti, kteří trpí vysokým krevním tlakem nebo obezitou,“ říká Anna Altrichterová z Červeného kříže.

Projevy

Úpal se projevuje bolestí hlavy, závratěmi, nevolností, zmateností, nadměrným pocením a zvýšenou teplotou, někdy i horečkou.

Prevence

Předejít mu můžete doplňováním tekutin, omezením námahy a ochranou hlavy.

Atak slunce = úžeh

Jak vzniká

Jednoduše řečeno, úžeh si užene každý, kdo se nadmíru vystavuje slunečním paprskům a nechává si „grilovat“ hlavu. Důsledkem toho je přehřátí mozku.

Projevy

Projevuje se podobně jako úpal, navíc se může objevit průjem, svalové křeče nebo rozšířené zorničky. „Někteří lidé mohou při úžehu a úpalu mluvit nesouvisle a být dezorientovaní,“ dodává lékařka.

Prevence

Nejlepší prevencí proti úžehu je ochrana hlavy. Noste klobouky, namáčejte si vlasy a hlavu ve vodě, ochlazujte tělo a dostatečně pijte.

Pozor na záměnu s otravou

Úpal a úžeh se v letních dnech snadno zamění za otravu jídlem. V exotických destinacích nejsou střevní potíže způsobené jídlem nebo kontaminovanou vodou výjimečné.

Projevy podobné

Jejich nástup je podobný jako u výše zmíněných, průjem a zvracení však neustanou ani po doplnění tekutin. Raději vždy zabalte do cestovní lékárničky i léky proti průjmu.

Jak se zachovat, když na nás přijde sluneční nemoc:

  • Zabraňte dalšímu působení tepla (odeberte se do stínu, na chladnější místo, pomoci může i větrák nebo mírná klimatizace)
  • Postiženého pozvolna ochlazujte (vlažná voda, studené obklady na nohy, zápěstí, zátylek)
  • Doplňte ztrátu tekutin (vhodné jsou vlažné nápoje nebo iontové nápoje s obsahem minerálů)

Zdroj: https://neubergdiagnostics.com. Náhledová fotografie: Gettyimages