Správná strava a zdravý životní styl jdu ruku v ruce, to obzvláště platí pro seniory a starší lidi. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je většina zdravotních obtíží, kterým lidé nad 65 let čelí, způsobena nesprávnou stravou.
V tomto věku není lehké se stravovat správně
V této věkové kategorii je mnoho překážek, které se v životě člověka naskytnou a znemožňují mu správnou stravu. Jsou to často vedlejší účinky řady léků, špatný stav zubů, nedostatek financí, složité dojíždění za kvalitními surovinami, ztráta paměti nebo deprese. Dalším důvodem je také zpomalující se metabolismus. Všechny tyto faktory mají negativní vliv na psychiku a mnohdy člověka demotivují, aby si dal na své stravě záležet. Přitom právě vyvážená a zdravá strava je základem pro pevné zdraví.
1) Omega-3 mastné kyseliny
Starší lidé by si měli ohlídat, aby se v jejich jídelníčku vyskytovaly potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Naleznete je například v mořských rybách, sójových bobech, nebo ve vlašských oříšcích. Jejich největší přínos je udržení správných mozkových funkcí, ale dokáží působit preventivně i proti celé řadě zánětů v těle, které následně fungují jako spouštěče pro revma, rakovinu nebo srdeční choroby.
2) Vápník je pro tělo důležitý
Mít zdravé kosti je ve vyšším věku k nezaplacení. Věděli jste, že když organismus nedostává potřebné množství této látky z potravy, bere si ji právě z kostí? Proto byste neměli zapomínat na přísun mléčných výrobků, jako jsou jogurty a sýry. Vápník vám dodá také listová zelenina.
3) Železo je nezbytné pro přenos kyslíku
Železo hraje v našem organismu nezastupitelnou roli. Produkuje totiž hemoglobin, který je zodpovědný za přenos kyslíku z plic do zbytku těla. Když nemáte dostatek železa, cítíte se unavení a letargičtí. Chybí vám totiž v těle kyslík! Abyste předešli anémii, konzumujte červené maso, luštěniny, brokolici, dýňová semínka, mák, sušené hřiby a ořechy.
4) Pitný režim
Ve vyšším věku se stává, že nemáte pocit žízně. To ale nic nemění na faktu, že tělo stále potřebuje dostatek vody, aby mohlo správně fungovat. Pohlídejte si pravidelný denní příjem osmi sklenic vody.
Pozor na instantní jídla
Mnoho seniorů a starších lidí dávají přednost z důvodu cenové dostupnosti polotovarům a instantním jídlům. To ale může mít z dlouhodobého hlediska negativní důsledky na zdraví. Taková jídla totiž neobsahují správné živiny a často se v nich nachází éčka, stabilizátory, konzervanty a transmastné nasycené tuky. Stojí tedy za to, kvalitu potravin kontrolovat. Zkrátka vědět, co konzumujete.
Zdroj: aging.com. Náhledový obrázek: Vyvážená strava je ve vyšším věku klíč ke zdraví.
Fotka od silviarita z Pixabay