Co jíst pro lepší psychiku? Díky těmto potravinám se budete cítit šťastnější

Dnes již víme, že naše duševní a fyzické zdraví jsou propojeny. Možná ale nemáte ponětí, co byste měli jíst, aby se zvýšila vaše emoční pohoda. Některá jídla přitom mohou uklidnit úzkostné pocity, zatímco jiná je mohou způsobovat. Je to proto, že v našich střevech působí mikrobiom, který ovlivňuje i produkci hormonů, které mají vliv na naši náladu a psychickou pohodu. Zkuste si dopřávat tyto potraviny. Uvidíte, že to bude mít pozitivní vliv na vaši emoční vyrovnanost.

1) Kešu

Pokud se bavíme o zdroji zinku, mohou vám přijít na mysl potraviny jako ústřice nebo játra. Ty ale nejsou pro každého. Daleko univerzálnější volbou jsou kešu oříšky. Zinek pomáhá vytvářet v těle potřebnou rovnováhu pro psychickou pohodu a stabilitu.

2) Mangold

Listová zelenina je přirozeně bohatá na hořčík. Ten vám pomůže cítit se klidněji a vyrovnaněji. Mezi další zdroje hořčíku patří luštěniny, ořechy, semena a celozrnné výrobky.

3) Růžičková kapusta

Vlákniny není snad nikdy dost. Alespoň většina z nás by její příjem rozhodně mohla zvýšit. Skvělou zprávou je, že ji můžete získat z ovoce, zeleniny, fazolí a celých zrn. Proč tak důležitá? Jelikož poskytuje potravu prospěšným bakteriím v našich střevech.

4) Divoký losos

Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mají mnoho přínosů pro zdraví a krásu, jako jsou lesklé vlasy a zdraví srdce. Některé studie také ukázaly, že omega-3 pomáhá také snížit úzkost. Kromě lososa můžete zkusit i makrely, sledě a sardinky. A pokud nejíte ryby, dopřejte si alespoň chia semínka.

5) Kyselé okurky

Právě fermentované potraviny pomohou našemu mikrobiomu jako máloco jiného. Pokud budete mít zdravý mikrobiom, lze se spolehnout i na to, že nebudete trpět úzkostmi a depresemi. Jíst potraviny bohaté na probiotika, jako jsou okurky, zelí a kefír, se jednoznačně vyplácí.

6) Avokádo

Potraviny bohaté na vitamíny B, jako je avokádo a mandle, pomáhají tělu vytvářet několik neurotransmiterů, které ovlivňují náladu. Nedostatek vitamínů B, včetně thiaminu, riboflavinu a niacinu, byl u některých lidí spojen se zvýšenou úzkostí.

Zdroj: www.eatthis.com, Náhledový obrázek: Pixabay.com/cattalin