Studie jzistila, že se v kuchynské soli nacházejí rakovinotvorné mikroplasty

Nevinná kuchyňská sůl, kterou přidáváte do svých jídel, se spojuje s mikroplasty, podle studie, která přichází týden poté, co bylo zjištěno, že balená voda je plná toxinů.

Výzkumníci z indonéské Andalas University odebrali vzorky 21 značek kuchyňské soli a zjistili, že každá z nich obsahuje drobné úlomky plastu, vláken, fólií a pelet.

Molekuly jsou spojovány s rozvojem rakoviny, srdečních chorob a demence, stejně jako s problémy s plodností.

Tým detekoval až 33 částic na kilogram, což znamená, že lidé ročně spotřebují více než 1 000 mikroplastů, informuje portál dailymail.co.uk.

Studie ukazují, že mikroplasty jsou všude – dokonce i ve sněhu na vrcholu Mount Everestu – ale vědci se nejvíce zabývají mikroplasty v potravinách, vodě a vzduchu kolem nás.

„Sůl může být kontaminována vodou odebranou z moře k výrobě soli, která může obsahovat mikroplasty, organickou hmotu a částice písku, stejně jako během její výroby,“ uvádí nová studie publikovaná v časopise Global Journal of Environmental Science and Management.

Studie byla provedena s oblíbenými značkami kuchyňské soli zakoupenými v Indonésii.

Země však vyváží většinu své mořské soli do USA, Singapuru a České republiky, uvádí globální exportní společnost Volza.

Tým se rozhodl zjistit, zda kuchyňská sůl, kterou používá většina lidí na celém světě, je kontaminována drobnými plasty, a nakoupil 21 značek na trzích a v supermarketech.

Výzkumníci z indonéské Andalasovy univerzity odebrali vzorky 21 značek kuchyňské soli a zjistili, že každá z nich obsahuje drobné úlomky plastů, vláken, fólií a pelet

Výzkumníci z indonéské Andalasovy univerzity odebrali vzorky 21 značek kuchyňské soli a zjistili, že každá z nich obsahuje drobné úlomky plastů, vláken, fólií a pelet

Výzkumníci nesdíleli názvy značek, „aby zachovali soukromí“, sdíleli je ve studii.

Extrakce mikroplastů byla provedena tak, že se z každého balení navážilo 50 gramů soli a poté se smíchala s vodou, aby se odstranily organické nečistoty.

Zbývající vzorky, umístěné v baňce, byly umístěny na horkou desku a míchány rychlostí 300 otáček za minutu při 149 stupních Fahrenheita po dobu 30 minut.

Vzorek se ochladil na pokojovou teplotu a míchal se rychlostí 300 otáček za minutu, dokud se sůl úplně nerozpustila.

Tým se poté podíval na to, co zůstalo v baňkách, pomocí mikroskopu a identifikoval čtyři typy mikroplastů na základě tvaru, velikosti a barvy.

„Tato studie úspěšně identifikovala čtyři různé formy mikroplastů obsažené ve všech 21 vzorcích solí, z nichž fragmenty jsou nejběžnější (67,49 procenta), následované vlákny (23,82 procenta), filmy (6,08 procenta) a peletami (2,61 procenta) jako sekundární složky,“ uvádí studie.

zdroj: Dailymail.co.uk, Titulní obrázek: Pixabay.com/mkupiec7