Studie ukazují důvody, proč je nenošení podprsenky zdravé a přínosné

Pro většinu žen není na konci dlouhého dne lepší pocit, než když se vrátí domů a sundají si podprsenku. Většina žen stále podprsenky nosí, protože se domnívají, že jim pomohou udržet poprsí déle mladé a zdravé. Vědecké průzkumy však prokázaly, že tomu tak není.

Překvapivá studie

Profesor Jean-Denis Rouillan z Centre Hospitalier Universitaire de Besancon ve Francii odhalil, že podprsenky nejsou pro zdraví prsou nikterak nutné. Podle jeho studie není podprsenka nutná anatomicky, lékařsky ani fyziologicky. Místo toho podprsenky ve skutečnosti brání zvětšení prsou nebo dosažení jejich přirozeného pozvednutého tvaru.

Zázemí výzkumu a výsledky

Ve studii si 330 dobrovolnic ve věku 18 až 35 let nechalo měřit velikost prsou po dobu 15 let. Výsledky prokázaly, že ženy, které nenosily podprsenku, vykazovaly každý rok 7 milimetrů přirozený zdvih v oblasti bradavek. Kromě toho také prsa žen, které nenosily podprsenky, vykazovaly méně strií. Jejich prsa byla ještě pevnější než u žen, které pravidelně podprsenky nosily.

Nošení podprsenky nemá pro ženu zřejmě žádný přínos. 
Fotka od Klaus Hausmann z Pixabay.
 Nošení podprsenky nemá pro ženu zřejmě žádný přínos.
Fotka od Klaus Hausmann z Pixabay.

Osobní poznatek

Jedna žena dokonce ve studii uvedla, že poté, co se na dva roky vzdala podprsenky, mohla lépe dýchat, měla lepší držení těla a měla menší bolesti zad. A to navzdory skutečnosti, že podprsenky jsou z hlediska historie navrženy tak, aby držení těla zlepšovaly. Výrobci podprsenek se také často dušují, že vyrábějí pomůcky pro zmírnění bolesti zad a prsou. Jak se zdá, není to tak úplně pravda.

Tento vědecký výzkum měl jasný cíl: zjistit, zda existuje vědecký důvod pro to, aby ženy začaly nosit podprsenku. Nyní je jasné, že žádný takový důvod neexistuje. Nošení podprsenky je tak možná pouze záležitostí zastaralého systému pohledu na ženy a na to, jak by měly podle společnosti vypadat.

Zdroj: www.lifehack.org, Náhledový obrázek: Gettyimages