Tkanina z tibetské antilopy: Nejdražší látka na světě, jejíž držení je zakázáno. Mohli byste skončit ve vězení

V 70. letech 20. století se ve světě rozšířila tkanina z tibetské antilopy. Kvůli nadměrnému vybíjení těchto zvířat však vlády po celém světě zakázaly jejich dovoz, což způsobilo, že se staly velmi drahými a žádanými.

Materiál je tak luxusní, že zahanbí i kašmír nebo hedvábí. Problémem však je, že pokud si ho koupíte, stáváte se zločincem a můžete být velmi tvrdě pokutováni. Jak uvádí Unilad, jedná se o exotickou látku zvanou šahtuš a je tak vzácná, že vás obyčejný šátek z ní vyjde na desítky tisíc eur.

Šahtuš se začal masově vyrábět v polovině 20. století. V té době byly informace o tom, jak se získává, velmi omezené, protože o látku se nezajímalo mnoho lidí. Vše se změnilo v 70. letech 20. století, kdy se po celém světě rozšířila móda takzvaných pašmín – pestrobarevných šál z rouna tibetských horských koz. Ačkoli se jedná také o látku, brzy se její název začal používat pro označení čehokoli, co zahřívá krk. Proto začala cena pašmíny klesat a mohli jste si ji koupit u pouličního prodavače.

Jediný způsob, jak získat šachtuš, je však zabít tibetskou antilopu. To vedlo v roce 1975 k rozhodnutí přeřadit šahtu do vyššího stupně ohrožení, čímž se její zabíjení stalo nezákonným. Bohužel toto nařízení mělo opačný účinek a během několika dní se šachtuš stala mimořádně vzácnou a žádanou látkou, kterou pytláci prodávali za tisíce dolarů.

Nadměrné zabíjení těchto exotických zvířat nakonec přimělo vlády celého světa omezit jejich dovoz. To se týká i Spojených států, kde tuto tkaninu nesmí nikdo vlastnit a porušení zákazu vás může stát obrovskou pokutu ve výši stovek tisíc dolarů nebo vás může dostat na několik let do vězení.

zdroj: unilad, Titulní obrázek: Pixabay.com/hbieser