Urbex: Z těchto míst mrazí. Co udělají šílenci pro dobrou fotku?

Myslíte si, že jste v životě snad už viděli všechno. A poté se objeví fotky z urbexu. Proč někteří lidé vyhledávají místa, do kterých by „normální“ člověk nikdy nevešel? Podívejte se s námi na fotky z míst, která pro rodinnou vycházku rozhodně nezvolíte.

Objevit neobjevené

Zřejmě největší motiv pro všechny milovníky urbexu je nalézt místo, které není nijak známé. A být tam jako první. A kam že se lidé vydávají? Inu, na rozličná místa. Urban exploration se dá provádět v opuštěných areálech bývalých nemocnic, průmyslových podniků nebo lomů. Zašlou slávu ale lidé s foťáky hledají také v objektech polozbořených hradů a zámků, nebo třeba lázeňských komplexů a hotelů.

Milovníci urbexu navštěvují opuštěná místa. 
Fotky od Marco Bergner z Pixabay.
Milovníci urbexu navštěvují opuštěná místa.
Fotky od Marco Bergner z Pixabay.

Základní pravidlo

Má i tento nebezpečný koníček nějaká pravidla? Ano. Když pomineme, že je velmi nutné při prozkoumávání nebezpečných míst mít na paměti, že se může budova kdykoliv zřítit, tak urbex má ještě jedno základní pravidlo. „Můžete fotit, ale nesmíte nic měnit.“ Zdá se vám to logické? Hmm, pro mnoho lidí, kdo se dostanou až na tak vzdálené místo, jako je opuštěný důl, nebo třeba továrna, to zní jako z jiného světa. Máte doslova chuť si něco z toho místa odnést domů. To by už ale nebyl urbex, ale krádež. A dostáváte se do úplně jiné pozice.

Fotografové urbexu zachycují zašlou slávu zámků a průmyslových objektů.
Fotka od Pixxel_Worx z Pixabay.
Fotografové urbexu zachycují zašlou slávu zámků a průmyslových objektů.
Fotka od Pixxel_Worx z Pixabay.

Ohrožení zdraví i života

Většina lidí, kteří urbex vyznávají, se rozhodně netají tím, že si jsou vědomi tím, že ohrožují svůj život. Za prvé se dostávají do míst, kde je ze zákona vstup zakázán. A za druhé se pohybují po stavebních konstrukcích a materiálech, do kterých se nemilosrdně zakousl zub času. I přesto tito lidé zažívají pocit spokojenosti pokaždé, když si z netradičního místa přinesou originální fotografii. Někteří lidé se dokonce vypracují do opuštěných dolů nebo do míst, kde jsou vysoké hladiny radiace.

Během objevování opuštěných míst fotograf často nalezne historické artefakty. 
Fotka od Christelle PRIEUR z Pixabay.
Během objevování opuštěných míst fotograf často nalezne historické artefakty.
Fotka od Christelle PRIEUR z Pixabay.

Jaký máte názor na urbex? Je to podle vás hazard se životem?

Zdroj: www.huffpost.com. Náhledový obrázek: Pixxel_Worx z Pixabay