Vaření bez elektřiny a plynu: Naučte se, jak připravit jídlo v nouzi

Nastane výpadek proudu nebo další problémy s energií. Dokážete vařit bez elektřiny a plynu? Dobrá zpráva je, že ano, ale jen pokud budete kreativní a vždy připravení.

Mnoho lidí se bojí blížící se zimy, protože ceny elektřiny a plynu raketově rostou. Výpadek proudu nebo plynu na vaření nemusí být přímo důsledkem blížící se energetické krize. V okolí se může vyskytnout nějaká závada nebo prostě jen chcete jet kempovat a hledáte alternativy k domácímu vaření. 

Je tedy dobré znát pár kreativních nápadů, jak připravit teplé jídlo bez elektřiny. Obecně platí, že byste měli být připraveni na mimořádnou událost, ať už jde o výpadek proudu nebo přírodní katastrofu, uvádí německý web Merkur.de. Spolkový úřad pro kontrolu katastrof v této souvislosti také doporučuje se pro případ nouze zásobit některými trvanlivými potravinami, které byste měli mít pro jistotu doma.

Vaření bez elektřiny: KEMPINGOVÝ VAŘIČ

Kempingový vařič s plynovou kartuší je součástí základní výbavy většiny lidí při kempování. Tradičně se používá butan nebo propan. Můžete na něm ohřát vodu na kávu, uvařit polévku nebo ohřát konzervu. Ale buďte opatrní: většina výrobců nedoporučuje jeho používání v interiéru, protože plyn může unikat příliš rychle a i malá jiskra by mohla způsobit požár. Tento vařič byste proto měli používat pouze venku, tedy na zahradě nebo terase.

Tip: Používejte tenkostěnné hliníkové hrnce – rychleji vedou teplo a můžete tak ušetřit na plynu.

Vaření bez elektřiny a plynu: GRILOVÁNÍ

Gril – logicky gril na dřevěné uhlí, nikoli elektrický nebo plynový gril – je způsob, jak vařit bez elektřiny a bez plynu doma, na zahradě nebo na terase. Grilovat lze nejen běžná grilovaná jídla, jako jsou klobásy, maso a sýry – se správným příslušenstvím můžete s grilem připravovat i další pokrmy. Například takzvanou „holandskou troubu“ lze umístit přímo na gril nebo na otevřený oheň. Je to těžký litinový hrnec s těsně uzavíratelným víkem. A na pánvi „plancha“ (grilovací deska s keramickým nepřilnavým povrchem) můžete smažit vše od zeleniny po smažená vejce a slaninu.

Vaření bez elektřiny a plynu: SADA NA FONDUE

Fondue nemusí být jen jahoda a čokoláda, ale i plnohodnotné jídlo. Fotka od angela pham z Unsplash

Máte doma sadu na fondue? Perfektní: Tu lze použít nejen na čokoládové nebo sýrové fondue, ale také v případě nouze, bez elektřiny nebo plynu v domácnosti. Se sadou na fondue na čajovou svíčku to však může být obtížné. Uvaříte snadněji, pokud máte sadu s denaturovaným lihem nebo palivovou pastou. Můžete si například ohřát vodu nebo polévku.

Vaření bez elektřiny a plynu: STUDENÁ KUCHYNĚ

Studenou kuchyní můžete obvykle nahradit chutné teplé jídlo. Patří sem saláty, pokrmy se sýrem, klobásy, dipy a pomazánky nebo studené polévky jako například gaspacho.

Existuje také německy psaná kuchařka přímo zaměřená na přípravu jídel bez použití elektřiny a plynu. Třeba se jí dočkáme brzy i v našich končinách.

Zdroj: www.merkur.de. Náhledová fotografie: Dmitriy Zub z Pexels