Vyrobte si domácí ghí plné vitamínů krok za krokem. Proč je domácí přepuštěné máslo zdravé a levné?

Ajurvéda, oficiální alternativní medicína uznána Světovou zdravotnickou organizací, považuje ghí za elixír života. Ghí je plné vitamínů, lze jej skladovat mimo lednici, zlepšuje trávení, nepřepaluje se a vydrží alespoň rok. Jak na něj?

Naše babičky to znaly

Zatímco my kupujeme přepuštěné máslo, v každé domácnosti se dříve vyrábělo. Je to způsob, jak uchovat živiny z másla, a jak si máslo uchovat v přirozené pokojové teplotě až po dobu více než jednoho roku. Navíc je ghí skvělé pro alergiky – naprosto se zbavíte mléčné bílkoviny. Ghí je také ideální pro smažení, protože se nepřepaluje. Řízky nebo zelenina na ghí tak získá skvělou máslovou chuť, která je ještě o úroveň voňavější, než klasické máslo.

Z másla se dá vyrobit ghí i doma. Postup je jednoduchý. Fotka od ds_30 z Pixabay.
Z másla se dá vyrobit ghí i doma. Postup je jednoduchý. Fotka od ds_30 z Pixabay.

Jak na to

Abyste si vytvořili ghí, potřebujete obyčejnou kostku másla a hrnec s pevnějším dnem.

  1. Nejprve máslo na mírném plamenu rozehřejte.
  2. Když začne probublávat, zmírněte plamen na minimum, nebo po chvílích sporák vypínejte úplně. Není zapotřebí, aby máslo stříkalo z hrnce ven.
  3. V másle se začne redukovat mléčná bílkovina. Tu budete pomalu sbírat pomocí naběračky a odstraňovat.
  4. Zhruba po čtvrt hodině již bude všechna bílkovina vysbíraná, ghí je hotovo. Stačí jej jen přelít do skleničky.

Ghí vám vydrží více než rok. Nemusíte je přitom skladovat v lednici. Jeho chuť je natolik lákavá, že jej zřejmě použijete všude tam, kde jste byli zvyklí používat máslo. Můžete smažit, péct buchty, vařit, mazat na chleba.

Proč je ghí zdravé

Ghí v sobě ukrývá důležité vitamíny, které jsou rozpustné v tucích. Najdete v něm důležitý zdroj vitamínů A, D, E a K. Kromě toho je přepuštěné máslo bohaté na antioxidanty, které dokáží bojovat s civilizačními chorobami. Navíc svůj organismus nezatěžujete mléčnou bílkovinou, která je kyselinotvorná a podporuje vznik zánětů v těle. Máte tak vlastnoručně vyrobený zdroj zdravého tuku.

Také se těšíte, až si vyrobíte vlastní přepuštěné máslo? Provoníte si celou kuchyň a získáte důležitý zdroj vitamínů.

Zdroj: www.thepioneerwoman.com. Náhledová fotografie: Gettyimages