Vojtěch (47): Na stará kolena jsem sám postavil dům. Zedníky jsem vyhodil, nechápal jsem jejich laxní přístup

Plánoval jsem postavit dům už asi od 35 let, ale nikdy jsem se nechtěl v životě zadlužit. Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem si na stavbu domu našetřil a ve svých 43 letech konečně se stavbou začal. Nechtěl jsem si brát firmu, ale na každý úkol si najít kvalitní řemeslníky.

Začalo to už při stavbě základové desky

Jelikož máme dost svažitý pozemek, tak se musela základová deska srovnat pomocí ztraceného bednění v několika řadách.

Dovnitř ztraceného bednění byl potřeba navozit přesně dle projektové dokumentace recyklát, který se měl hutnit vibrační deskou po 15 centimetrech. Celkově se měla základová deska zasypat do jednoho metru.

Najal jsem si na to partu živnostníků, protože jsem k tomu neměl dostatek volného času ani potřebnou techniku k zavážení a hutnění ve ztraceném bednění. Když jsem na stavbu přijel a chvilku zedníky pozoroval, tak jsem viděl, jak naváží vrstvu větší jak 40 centimetrů a dvakrát po tom přejedou vibrační deskou.

Začal jsem se rozčilovat, že takhle se to dělat nemá. Jejich vedoucí mi však tvrdil, že o stavbách nic nevím na rozdíl od nich a že je to běžná praxe. Ze stavby jsem je vyhodil s tím, že si na základovou desku vyberu někoho jiného.

Další problém nastal při zdění obvodových stěn domu

Na stavbu obvodových stěn domu jsem se snažil najít opravdu šikovné lidi. Dal jsem na doporučení kamaráda, který si nechal stavět dům od party zedníků. Ze začátku vypadalo vše v pořádku.

Pak jsem ale začal s manželkou měřit a zjistil jsem, že vystavěné zdi nesedí přesně dle plánu. Znovu jsem se začal rozčilovat a zase mi bylo vysvětlováno, že co je na papíře, nemusí být ve skutečnosti.

Ano, možná mají pravdu, ale pokud mám pod každou zdí základy, tak by ta zeď měla sedět přesně na těch základech, jinak jsou tam dle mého názoru zbytečné. Nechal jsem je to zbourat a postavit znovu. Tady jsem měl naštěstí smlouvu, kterou jsem si nechal posvětit právníkem.

Další práce jsem si na domě začal dělat sám s partou kamarádů

Dvakrát jsem se přesvědčil, že je každému všechno jedno a začal si stavbu domu řídit sám. Když jsem se rozhodl začít dělat dům sám, tak jsem dodržoval přesný stavební projekt a nic jsem nechtěl ošidit.

Zjistil jsem, že tato varianta je o dost levnější, pokud máte ty správné kamarády. Stavba domu se nám docela dařila a za dva roky bylo hotovo.

zdroj: Redakce, Titulní obrázek: Pixabay.com/sandid