Maso otočit maximálně 4krát, klobásy jednou: Pět zásadních chyb, které nám zhatí grilování

Jak správně grilovat? Existují různé smrtelné hříchy, které jsou absolutně tabu. Vyjmenujeme pět chyb, kterých se při grilování dopouští každý.

Ať už v létě nebo když napadne sníh, grilovat se dnes dá za každého počasí. Ale ať je venku jakkoliv, chyby opakujeme téměř všichni a stále dokola. Jak se jim tedy vyhnou?

Oblíbené chyby při grilování

1. Propichujete maso vidličkou

Pokud grilujete, potřebujete grilovací kleště. Nejen kvůli vzhledu pokrmu, ale hlavně, abychom dostali z grilovaného jídla maximální chuť.

Pokud použijete vidličku, jste zodpovědní za únik cenné tekutiny, a tím vysušení masa nebo ryb – a následně ztrátu chuti na talíři. Mimochodem: Maso prosím otočte maximálně čtyřikrát, klobásy jen jednou!

2. Používáte za studena lisovaný olej

Oleje lisované za studena nejsou příliš tepelně stálé, a proto nevhodné na grilování. Vhodnější jsou oleje, které se dají zahřát na ultra vysoké teploty, a tak i při teplotách kolem 200 °C zůstávají v pohodě – a jsou tak ideálním partnerem na grilovacím roštu.

3. Poléváte grilovaný pokrm tekutinou

Měli byste se vyvarovat nalévání tekutin přímo na grilované jídlo, čímž se víří částice popela pod roštem a vytváří zbytečný kouř. Ani jedno není ze zdravotního hlediska žádoucí. Bohužel to platí i pro oblíbený zvyk „pivem poléváme grilované kuře“.

4. Dáváte maso na mřížku příliš brzy

I když už se nemůžete dočkat, protože se vám sbíhají sliny, maso se smí dávat na gril, až když uhlíky skutečně žhnou! Použití grilovacího teploměru je ještě lepší. Ten však funguje pouze v kotlíkovém grilu. Když se tam teplota ustálí mezi 170 a 230 °C , můžete začít. Rošt vždy předem potřete trochou oleje!

5. Pokládáte rybu přímo na mřížku

Rybu nepokládejte přímo na gril, ale použijte speciální grilovací koš nebo rybu napíchejte na grilovací jehlice. Jinak hrozí, že se kůže ryby přilepí na mřížku a strhne.

Zdroj: www.maennersache.de. Náhledová fotografe: Getty Images