Hledáte přírodní prevenci migrény a hemoroidů? Řešením je obilná superbílkovina

Quinoa je bezlepkové semeno, které je pěstováno jako obilí. Jedná se o superpotravinu, která se stala zdravou náhradou bílé rýže a těstovin, jakož i zdrojem bílkovin pro vegetariány a vegany. Quinoa se pěstuje v mnoha různých barvách, ale nejběžnější je bílá, červená nebo černá.

Výhody quinoy pro zdraví

1. Vysoký obsah bílkovin

Je to kompletní protein obsahující všech devět esenciálních aminokyselin.

2. Dvakrát tolik vlákniny než většina ostatních zrn

Vláknina je nejznámější pro zmírnění zácpy. Pomáhá také předcházet srdečním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku a diabetu. Vláknina, ale také snižuje hladinu cholesterolu, glukózy, může snížit riziko vzniku hemoroidů nebo také napomoci v hubnutí.

3. Obsahuje železo

Železo pomáhá udržovat zdravé červené krvinky a je základem tvorby hemoglobinu. Železo přenáší kyslík z jedné buňky do druhé a dodává našim svalům kyslík, aby napomohl jejich kontrakci. Železo také zvyšuje mozkovou funkci, protože umožňuje mozku přijímat asi o 20 % více kyslíku z krve. Existuje mnoho výhod železa, z nichž některé zahrnují syntézu neurotransmiterů, regulaci tělesné teploty, pomáhá enzymatické aktivitě a energetickému metabolismu.

4. Pomocník v regeneraci

V quinoe obsažený lysin je aminokyselina, důležitá složka kolagenu a elastinu; tělo si ho nedokáže samo vyrobit, je proto vhodné lysin tělu dodat. Je nezbytný hlavně pro růst a opravu tkání

5. Bohatá na hořčík

Hořčík pomáhá uvolnit krevní cévy a tím zmírnit migrény. Hořčík může také snížit diabetes typu 2 a podporuje zdravou kontrolu hladiny cukru v krvi. Mezi další zdravotní přínosy hořčíku patří přenos nervových impulzů, regulace tělesné teploty, detoxikace, produkce energie a tvorba zdravých kostí a zubů.

6. Vysoký obsah vitamínu B2

Riboflavin neboli vitamín B2 zlepšuje metabolismus energie v mozku a svalových buňkách. Je známo, že pomáhá vytvářet správnou produkci energie v buňkách.

7. Vysoký obsah manganu

Mangan je antioxidant, který pomáhá předcházet poškození mitochondrií při výrobě energie. Má také schopnost chránit červené krvinky a další buňky před poškozením volnými radikály a zabraňuje tak vzniku různých onemocnění.

Zdroj: www.healthline.com, Náhledový obrázek: Getty Images – Salát z quinoy se zeleninou