Zamiokulkas: Nenáročná pokojová rostlina která vám zkrášlí interiér

Zamiokulkas je v našich končinách teprve několik let, už si ale našel cestu do mnoha domácností. Má krásné lesklé listy a je naprosto nenáročný. Pojďte se s námi na tuto africkou krásku podívat.

Exotická podívaná

Rostlina známá pod názvem Zamiokulkas nebo Zamioculca nese latinský název Zamioculcas zamiifolia. Roste v Tanzanii, Zanzibaru, Keni a Jihoafrické republice, svoji původní domovinu má ale na Madagaskaru. Její lesklé listy si zamilujete. Navíc si rostlinu namnožíte klidně i z jednoho jediného lístku. Zamilují si ji všichni, kdo nejsou zrovna pravidelnými zahradníky. Nepotřebuje totiž téměř žádnou péči. A to skutečně.

Miluje polostín

Nejraději má rostlina rozptýlené světlo, na přímý sluneční svit ji raději příliš nevystavujte. Nádheru vám vykouzlí například v koupelně, a to i v případě, že v ní máte skutečně malý přísun světla. Rostlina si s tím hravě poradí. Přímé sluneční paprsky zamiokulkas nevítá, mohou jej spálit. V létě se nebojte jej vystavit v polostínu na balkóně, bude si hovět.

V létě se bude rostlině dařit na terase. 
Fotky od Reija Hirvonen z Pixabay.
V létě se bude rostlině dařit na terase.
Foto Reija Hirvonen z Pixabay.

Se zálivkou opatrně

Rostlina nepotřebuje přívaly vody. Už z jejích listů poznáte, že má podobnou strukturu jako sukulent. Zalévat postačí jednou týdně, zhruba v tu dobu, kdy již substrát vyschnul. A jak to bude s hnojením? V zimních měsících na to zapomeňte, ale s počátkem jara se můžete pustit do postupného přihnojování, stačí jednou za dva týdny.

Když budete květinu přesazovat, zvolte substrát určený pro pokojové rostliny. Do něj ještě přimíchejte trochu rašeliny a písku. Ideální doba pro přesazování je na jaře. Nezapomeňte na dno květináče umístit kamínky nebo keramzit, aby odvedly přebytečnou vlhkost, kterou rostlina nesnáší.

Zdroj: www.floresyplantas.net. Náhledový obrázek: Gettyimages