Britské kočky budou očipovány jako psi. V pandemii se kradou ve velkém

Policejní data ukazují, že počet ukradených koček v Británii vzrostl za pět let téměř trojnásobně, v loňském roce je to o pozoruhodných 12,3 %. Majitelé, kteří nezaregistrují svého mazlíčka, mohou v boji proti černému trhu čelit pokutám až do výše 500 liber (15 tisíc Kč).

Chovatelé koček jsou nyní žádáni, aby nechali své kočky opatřit mikročipem stejně tak, jak jsou již označkováni psi.

Deník Telegraph uvedl, že očipování – tzn. že zvířata mohou být sledována a identifikována v případě odcizení a dalšího prodeje – je zavedeno jako součást balíčku změn ministerskou pracovní skupinou pro boj proti rostoucímu černému trhu s odcizenými domácími zvířaty. Těm, kteří si takto nezaregistrují své kočky, hrozí pokuta až do výše zmíněných 500 liber.

Fotka od imarksm z Pixabay 

Čeká se na vládní nařízení

Stefan Blakiston Moore, advokát společnosti na ochranu koček Cats Protection uvedl: „Je to závazek konzervativního manifestu [aby byly kočky legálně mikročipovány], takže doufáme, že s tím přijdou (vláda). Cats Protection za to vedou kampaň již řadu let.“

„Čekáme na odpověď, ale doufáme, že přijde pozitivní změna a bude zavedeno povinné čipování.“

Dodal, že ve Velké Británii prozatím není očipováno 2,6 milionu koček. „Jedná o značné množství koček a je zde riziko, že se ztratí nebo budou ukradeny, a bude velmi obtížné dostat je zpět ke svým majitelům.“

Fotka od freepic.diller z Freepik

Ne za hotové

Ministři rovněž uvažují o zákazu nákupu domácích mazlíčků za hotové peníze s cílem zastavit černý trh prodejců, kteří obchodují se psy, aniž by jej bylo možné dohledat prostřednictvím bankovních transakcí, uvedl Telegraph.

Zprávy o krádežích přicházejí v době rostoucích nákladů na domácí mazlíčky, přičemž nejdražší plemena koček nyní dosahují 2 000 liber (60 tisíc Kč).

Psi také mizejí

Také počet ukradených psů se zde v posledních letech zvýšil. Od roku 2019 to znamená nárůst o 19 %. Vloni bylo odcizeno téměř 2500 psů.

Pandemie a lockdowny vedly k prudkému nárůstu prodeje psů. Asociace výrobců krmiv pro domácí zvířata odhaduje, že ve Velké Británii je nyní 12 milionů psů, což je o 2 miliony více než v předchozím roce. Nejoblíbenějšími rasami jsou francouzští buldoci a labradoři.

Fotka od Freephotos z Freepik

Zloději a tresty

Zlodějům by mohly hrozit přísnější tresty, přičemž aktivisté tvrdí, že současné sankce nestačí, jsou primárně založeny na finanční pokutě za krádež zvířete.

„Existuje prosperující černý trh s prodejem zvířat za hotové, bez debat.“ 

Sir Iain Duncan Smith, bývalý vůdce konzervativní strany, řekl, že lidé, kteří kradou zvířata, „vydělávají spoustu peněz za malý trest“. Duncan Smith vede kampaň s 50 konzervativními poslanci za tvrdá opatření, která mají být zahrnuta do nového policejního zákona. Řekl: „[Zloději] budou riskovat to, že pokud mohou vydělat 15 000 liber za den, tak pro ně pokuta 250 liber není žádný problém.“

Zdroj: www.theguardian.com, Náhledová fotografie: Gettyimages