Vyplachujete si ústa vodou a používáte ústní vodu ihned po vyčištění zubů? Pak to děláte špatně

Zubní hygiena je nepochybně jeden z nejzásadnějších návyků, které máme už natolik zautomatizované, že nad ním nejspíš ani nepřemýšlíme. Pokud používáte ústní vodu, určitě ji používáte bezprostředně po čištění zubů a stejně tak si po vyčištění zubů kartáčkem automaticky vypláchnete ústa. Je to ale správně?

Ústní voda po vyčištění zubů

Vyplachování úst ihned po vyčištění zubů nám dodává pocit svěžesti a dobře zakončené rutiny, díky které podporujeme zdraví svých zubů. Ve skutečnosti je to úplně obráceně. Zubní pasta obsahuje mnohem více fluoridu než ústní voda, a to znamená, že po vyčištění zubů spláchnete velké množství fluoridu jen proto, abyste svým zubům dodali malé množství fluoridu, které ústní voda obsahuje. Používání ústní vody po vyčištění zubů je tedy kontraproduktivní.

Ideální doba, kdy svým zubům můžete dodat množství fluoridu a potřebné svěžesti, je po jídle. Pokud rádi používáte ústní vodu po vyčištění zubů, vyčkejte alespoň 30 minut, než ji použijete. Můžete ji použít také chvíli před čištěním zubů, to je však vcelku zbytečná záležitost.

Foto: Unsplash

Vyplachování úst vodou po čištění zubů

Nejspíš nám dáte za pravdu, když napíšeme, že si po vyčištění zubů vypláchnete ústa vodou. A to je velice špatně. I když vám možná není příliš příjemná představa, že si ústa nevypláchnete a necháte si tam zbytky pasty, je to ve skutečnosti to nejlepší, co můžete udělat. Zubní pasty obsahují účinnou složku zvanou fluorid, která posiluje sklovinu, chrání zuby před kazy a dalšími neduhy. Ve chvíli, kdy si ústa vypláchnete, je tato účinná složka pryč.

Čištění zubů ihned po jídle

Zuby byste si správně neměli čistit zhruba hodinu po tom, co jste jedli. Zvláště důležité je to u sladkého a kyselého jídla či pití, které má tendenci leptat a „změkčovat“ zubní sklovinu. Čištěním bezprostředně po jídle byste si mohli zuby jednoduše zničit.

Zdroj: bestlifeonline.com, lifehacker.com, Náhledový obrázek: Gettyimages