Dopady kávy na zdraví jsou velice kontroverzní a navzdory všemu špatnému co se o kávě říká, je zde i celá řada pozitivních věcí.
Má vysoký obsah antioxidantů a snižuje rizika mnoha nemocí. Na druhou stranu však obsahuje kofein, který u některých lidi může způsobovat problémy a narušený spánek.
Tento článek vám ukáže pozitiva a negativa, která v sobě káva ukrývá.
Káva obsahuje základní živiny a má extrémní obsah antioxidantů
V kávových zrnech se nachází mnoho živin prospěšných pro lidské tělo.
Typický šálek kávy (240 ml) obsahuje (doporučené denní dávky):
- Vitamin B2: 11 %
- Vitamin B5: 6 %
- Vitamin B1: 2 %
- Vitamin B3: 2 %
- Kyselina listová: 1 %
- Mangan: 3 %
- Draslík: 3 %
- Hořčík: 2 %
- Fosfor: 1 %
Možná se Vám to nezdá mnoho, avšak zkuste to znásobit počtem šálků, které denně vypijete. Dokonce typická západní strava obsahuje více antioxidantů z kávy než z ovoce a zeleniny dohromady.
Káva obsahuje kofein, stimulant, který může zlepšit funkci mozku a zvýšit metabolismus

Kofein je nejčastěji konzumovanou psychoaktivní látkou na světě. Nealkoholické nápoje, jako jsou čaj a čokoláda, obsahují také kofein, ne však v tak velké množství jako právě káva.
Obsah kofeinu v jednom šálku se může pohybovat od 30–300 mg, průměrný šálek pak kolem 90-100 mg.
Kofein je známý stimulant, který ve Vašem mozku blokuje funkci mozkového hormonu zvaného adenosin. Tímto blokováním se zvyšuje aktivita v mozku a uvolňují se další neurotransmitery, jako je například norepinefrin a dopamin. Tento proces snižuje únavu a vyvolává pocit bdělosti.
Mnoho studií ukazuje, že kofein může vést ke krátkodobému posílení mozku, zlepšení nálady, reakční doby, bdělosti a obecných kognitivních funkcí. Může také v průměru zvýšit metabolismus o 3-11 % a výkon při cvičení o 11-12 %.
Tyto účinky mohou být však krátkodobé. Pokud pijete kávu každý den, vytvoříte si toleranci a účinky samozřejmě nebudou už tak silné.

Káva může chránit mozek před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou
Alzheimerova choroba je nejčastější neurodegenerativní choroba na světě a zároveň hlavní příčina demence. Studie prokázaly, že milovníci kávy mají až o 65 % nižší riziko vzniku Alzheimerovy choroby.
Parkinsonova choroba je druhým nejčastějším neurodegenerativním onemocněním a je způsobena smrtí neuronů generující dopamin v mozku. Milovníci kávy mají o 32-60 % nižší riziko této choroby. Čím více kávy vypijí, tím menší riziko výskytu se u nich nachází.
Káva snižuje riziko cukrovky
Cukrovka se vyznačuje zvýšenou hladinou cukru v krvi v důsledku rezistence na účinky inzulínu. Toto onemocnění nyní postihuje více než 300 milionů lidí.
Studie ukazují, že lidé, co pijí kávu, mohou mít nižší riziko vzniku onemocnění o 23-67 %.
Káva snižuje riziko onemocnění jater
Játra jsou v lidském těle velice důležitým orgánem, který má mnoho funkcí. Je citlivý na nadměrný příjem alkoholu a fruktózy. Poškození jater se nazývá cirhóza.
Lidé, kteří pijí kávu mají až 84 % nižší riziko vzniku cirhózy, přičemž nejsilnější účinek mají ti, kteří vypijí 4 a více šálků denně. Pití kávy také snižuje rakovinu jater až o 40 %.
Pití kávy snižuje riziko deprese a sebevražd
Deprese je nejčastější duševní porucha na světě a vede k výraznému snížení kvality života. V jedné Harvardské studii měli lidé, kteří vypili nejvíce kávy o 20 % nižší riziko deprese. U lidí, kteří pak vypili čtyři nebo více šálků měli až poloviční pravděpodobnost sebevraždy.
Některé studie ukazují, že konzumenti kávy žijí déle
Vzhledem k tomu, že milovníci kávy mají nižší riziko mnoha běžných smrtelných chorob a sebevražd, pomáhá prodlužovat délku života.
Dlouhodobé průzkumy ukázaly snížení rizika úmrtí u mužů až o 12 %, u žen 16 %.
Kofein může způsobit úzkost a narušení spánku
Kofein však nemá pouze dobré vlastnosti, ale i ty špatné. Pravdou je, že i káva má některé negativní dopady, které mohou mít na některé jedince špatný dopad.
Konzumace příliš velkého množství může vést k nervozitě, úzkosti, bušení srdce, a dokonce k prohloubení záchvatů paniky. Dalším nežádoucím účinkem, který může mít je narušení spánku.
Pokud káva snižuje kvalitu Vašeho spánku, zkuste přestat kávu pít po 14hodině odpoledne.
Kofein je návykový
Dalším problémem kofeinu je, že může vést k závislosti. Když ho lidé pravidelně konzumují, stanou se vůči němu tolerantní. K dosažení účinků je pak zapotřebí zvyšování dávky.
Pokud pak vynecháte množství, na které je Vaše tělo zvyklé, mohou přijít abstinenční příznaky, jako jsou bolesti hlavy, vyčerpání, mozková mlha a podrážděnost. Tato situace může trvat dokonce i několik dní.
Rozdíl mezi pravidelným užíváním kávy s kofeinem a bez
Někteří jedinci si dopřávají kávu bez kofeinu. Ta se vyrábí propláchnutím kávových zrn chemickými rozpouštědly.
Po každém vypláchnutí se určité množství kofeinu rozpouští v rozpouštědle. Tento proces se stále opakuje, dokud není odstraněna většina kofeinu.
Obsahuje tedy také malé množství kofeinu, avšak jen nepatrný zlomek toho, co káva klasická.
Jak maximalizovat přínosy pro zdraví
Existuje několik možností, které můžete dělat, abyste zvýšili příznivé účinky kávy na zdraví. Důležité je nepřidávat do ní cukr.
Další technikou je vaření kávy s papírovým filtrem. Nefiltrovaná káva obsahuje látku cafestol, která může zvyšovat hladinu cholesterolu.
Je důležité mít na paměti, že některé nápoje v kavárnách obsahují stovky kalorií a hodně cukru. Pokud tyto nápoje konzumujete pravidelně, jsou pro tělo nezdravé.
Měli byste pít tedy kávu?

Někteří lidé (zejména těhotné ženy) by se měli rozhodně vyhýbat konzumaci kávy nebo ji alespoň omezovat. Lidé s úzkostmi, vysokým krevním tlakem nebo nespavostí by měli také omezit přísun kávy. Tito lidé mohou mít také zvýšené riziko srdečních záchvatů.
Někteří lidé se obávají, že konzumace kávy může zvyšovat riziko rakoviny. I když je pravda, že pražená kávová zrna obsahují akrylamidy, což je kategorie karcinogenních sloučenin, neexistují důkazy o tom, že by malé množství v kávě škodilo. Většina studií spíše naopak dokazuje, že příjem kávy snižuje nebo nemá žádný vliv na riziko výskytu rakoviny.
Káva může mít blahodárné účinky na zdraví průměrného člověka.
Pokud kávu nekonzumujete, neznamená to však, že byste měli začít. Káva má i negativní dopady na lidské tělo. Na druhou stranu, pokud ano, zdá se, že výhody převažují nad těmi negativními.
Je důležité mít na paměti, že mnoho faktů v tomto článku je pozorovacích. Káva však může skutečně hrát pozitivní roli ve Vašem zdraví, a to i přesto, že v minulosti bylo pití kávy velice kritizováno.
Zdroj: healthline.com, Náhledová obrázek: Adrianna Calvo z Pexels