Zasáhněte včas: Tyto symptomy naznačují, že se může blížit infarkt

Určitě nás všechny někdy napadlo, že i my bychom někdy mohli dostat infarkt nebo mrtvici. Je to koneckonců jedna z nejčastějších příčin úmrtí a zdaleka se neomezuje jen na staré lidi. Přitom stačí jen pečlivě znát varovné příznaky a včas odhalit, že se k podobnému problému schyluje. Toto jsou klíčové projevy, které je třeba sledovat.

Bolest a tlak na hrudi

Většina infarktů se projeví mírnou nebo i silnou bolestí na hrudi. Ta trvá déle než několik minut nebo rychle odezní, ale poté se opět vrátí zpět. Nejde přesně určit, jak by taková bolest měla vypadat – může se projevovat jako tlak i jako bodavá nepříjemná bolest.

Pocit slabosti, na omdlení

Výjimkou nebývá ani studený pot nebo pocit na omdlení. Znenadání se můžete cítit velmi nejistě a nestabilně. Takové pocity mohou být normální, pokud například rychle vstanete ze židle, ale jestliže se objeví bez zjevné příčiny, je to určitě problém.

Bolest čelisti, krku nebo zad

Možná to může být překvapivé, ale někdy mohou při problémech se srdcem bolet i zdánlivě nesouvisející místa. Bolest v čelisti, zádech nebo pažích může signalizovat kritický stav srdce, zvláště pokud je obtížné určit přesný původ nepohodlí. Také pokud se bolest zhoršuje, když se namáháte, a zastaví se, jakmile cvičit přestanete, je to důvod, proč zamířit k lékaři.

Dušnost

Společně s bolestí na hrudi často přichází dušnost nebo neschopnost nadechnout se i při relativně běžné námaze jako je chůze do schodů nebo do kopce.

Co dělat, pokud máte tyto příznaky?

Pokud pocítíte některý z těchto příznaků, okamžitě kontaktujte lékaře. Nezůstávejte sami a informujte o svém stavu také své blízké, kteří by vám v případě nutnosti mohli pomoci či vám přivolat pomoc. Není třeba panikařit, ale je nutné ujistit se, že máte pomoc na dosah, pokud ji budete potřebovat. Infarkt je velmi vážný stav, který není radno podceňovat.

Zdroj: eatthis.com, Náhledová fotografie: getty images