Homeoffice nemusí být brzdou! Jak si udržet produktivitu?

Schází vám energie a zdá se vám, že vaše produktivita během práce z domova klesla? Nedokážete se plně soustředit? Při práci z domova určitě každý zažil pocit, kdy se mu do ničeho nechce a láká ho útulné prostředí domova k jiným věcem. Obzvlášť, když máte doma děti které vás vyrušují. Prozradíme vám pár triků, jak zlepšit svůj výkon, aniž byste se cítili vyčerpaní a demotivovaní. 

Choďte spát a vstávejte ve stejný čas!

V karanténě je ke kvalitnímu spánku ideální příležitost, protože člověk nikam nepospíchá a může si tak zavést vlastní denní rituály. Celé tělo si odpočine jak fyzicky, tak psychicky. Navíc se po takovém pořádném šlofíku pracuje hned o poznání lépe. Jen to zkuste sami! 

Fotka od Aphiwat chuangchoem z Pexels

Dělejte si častěji krátké přestávky 

Aby si člověk odpočinul, jsou přestávky zkrátka potřeba. Jenže kolik a jak dlouho? V práci je přestávek méně, zato jsou delší a na režim v takovém prostředí bývají lidé zvyklí. Práce doma láká ke všemu, jen ne k práci a soustředění. Proto je lepší si práci doma přizpůsobit svým potřebám, aby mozek zregeneroval. Ideální variantou je začít s pětiminutovými pauzami každou hodinu, stejně jak děti ve škole. Odreagujte se a dejte si například šálek něčeho teplého. Právě v tu chvíli nevědomě odpočinete a buete poté daleko schopnější, než kdyby jsre pracovali třeba tři hodiny v kuse. 

Pomůže vám rozpis dne

Denní plán s rozpisem je skvělý způsob k tomu, jak stihnout všechny věci, které si člověk během dne přeje udělat. Správné rozvrstvení času je kouzlo, které lze uplatnit při spoustě činností. Napište si rozvrh přestávek, nejdůležitějších úkolů v práci a v domácnosti, v kterou hodinu je chcete dělat a postupně si je odškrtávejte. S přibývajícím časem už třeba rozvrh nebudete ani potřebovat a stane se pro vás rutinou, která urychlí vaše denní tempo.

Fotka od Tirachard Kumtanom z Pexels

Nic se nemá přehánět 

Když se budete cítit vyčerpaní, dopřejte si odpočinek. Pokud už opravdu nemůžete a víte, že to nic nespraví, udělejte si radši pohodlí a zkuste ztracenou energii do dalšího dne dočerpat. Lehněte si třeba k filmu, seriálu nebo běžte ven. Hlavně nemyslete na práci, zbytečně se nestresujte a vyčistěte si hlavu, která si zaslouží odpočinek.

Nezapomeňte dobíjet energii

Bez fyzického odpočinku se opravdu těžko pracuje, ale ještě hůř bez psychického. Každý by měl alespoň jednou denně dělat to, co ho baví a namotivuje na další den. Třeba si před spaním vždy přečtěte kapitolu knihy, něco vytvořte nebo si hrajte s dětmi. Děti by to rozhodně uvítaly, protože většina rodičů už na hraní si s nimi nemá čas a snaží se je především uživit. 

Čerstvý vzduch jako zdroj energie

Venku se vám mozek prokrví, nadýcháte se čerstvého vzduchu a budete se cítit víc uvolnění. Pokud se nedaří práce, člověk je stažený a nervózní. Příroda je ale jednoduchý způsob, jak se uvolnit a vydechnout. Nejen že si vyčistíte hlavu, ale načerpáte cennou energii na další den!

Zdroj: themuse.com, Náhledový obrázek: Ekaterina Bolovtsova z Pexels