27 bizarních faktů Mika Tysona, které osvětlují život slavného boxera

Od jeho lásky k holubům až po původní nápad na jeho tetování na obličeji, tato fakta o Miku Tysonovi změní způsob, jakým vidíte legendárního boxera.

Tyson je znám mnohem víc než jen svou boxerskou zdatností. Mnozí ho dnes znají pro jeho tetování na obličeji, odsouzení za znásilnění a řadu exotických mazlíčků. Ale to je jen špička ledovce.

Níže se podívejte na tato fakta Mika Tysona a dozvíte se něco o nechvalně známém „Železném Mikovi“.

Michael Gerard Tyson, který se narodil 30. června 1966, zpočátku nevypadal jako ten typ chlapce, který by vyrostl v hrůzostrašného a mocného bojovníka. Podle ESPN se Tyson popsal jako „malé tlusté dítě s brýlemi“, které bylo často pronásledováno tyrany.

Ve skutečnosti Tyson připisuje svou šikanu své vlastní zuřivosti v boxerském ringu i mimo něj. „Jen se bojím, že se mnou bude znovu takto zacházeno, že budu znovu fyzicky obětován na ulicích,“ řekl v Tyson: The Movie. „Jen jsem se bál, tak jsem se bál.“

Mike Tyson byl zatčen tucetkrát před dosažením věku 12 let

Podle Heavya, Mike Tyson řekl, že byl zatčen 40 krát před dosažením věku 12 let, když vyrůstal v Brooklynu. Řekl, že se dopustil „vloupání, kapesních krádeží, krádeží šperků…“

Mike Tyson miluje poštovní holuby

Ačkoli má tvrdou pověst, jedním z nejzajímavějších faktů Mika Tysona je, že má slabost pro poštovní holuby. Jako chlapec v Brooklynu utratil 100 dolarů ze svých vlastních těžce vydělaných peněz, aby si koupil stádo, které držel na své střeše.

„První věc, kterou jsem kdy v životě miloval, byl holub. Nevím proč… Cítím se směšně, když se to snažím vysvětlit,“ řekl Tyson v dokumentu Taking on Tyson.

Pokračoval vysvětlením, že se dostal do své první rvačky ve věku 11 let, když se jeden z jeho sousedních násilníků vplížil na střechu, popadl jednoho z Tysonových milovaných ptáků a utrhl mu hlavu.

Dokonce i když dosáhl slávy a bohatství, Tyson pokračoval ve výchově holubů. Podle agentury Reuters má 2 500 ptáků rozmístěných na různých místech.

Jeho profesionální debut byl knockoutem.

6. března 1985 Mike Tyson poprvé upoutal pozornost světa. Poté 18letý boxer debutoval v profesionálním boxu v zápase proti Hectoru Mercedesovi – a porazil Mercedes v prvním kole technického knockoutu.

„V noci boje jsem byl nervózní,“ napsal Tyson ve své autobiografii Undisputed Truth. „Ale věděl jsem, že toho chlápka dokážu porazit, jakmile ho uvidím v ringu.“

Mike Tyson se zdál neporazitelný ve svém prvním roce

Po porážce Hectora Mercedesa se Mike Tyson zdál nezastavitelný. V roce 1985 vyhrál všechny své zápasy a sezónu zakončil s 15 knockouty.

Mike Tyson jedl tisíce kalorií denně

Dalším zajímavějším faktem Mika Tysona je, že k posílení svých vítězných boxerských zápasů by Tyson spotřeboval mezi 3 000 až 4 000 kalorií denně. Podle The Sun měl k snídani ovesné vločky, mléko a vitamínové doplňky, k obědu kuřecí prsa a rýži, k večeři steak a těstoviny.

Mike Tyson se zdržel sexu po dobu pěti let

Pět let se Mike Tyson zdržel sexu, protože mu lidé říkali, že by to pomohlo jeho boxu. Tyson však svého období celibátu lituje.

„Udělal jsem to, protože jsem idiot,“ řekl podle The Sun. „Byl jsem tak hloupý. Prostě jsem šel podle toho, co mi lidé říkali. „To je to, co máš dělat, holky ti pokazí box.“

Mike Tyson drží rekord pro nejmladšího šampiona těžké váhy

Dodnes drží Mike Tyson rekord jako nejmladší šampion těžké váhy v historii boxu – bylo mu 20 let a čtyři měsíce, když se stal šampionem.

Maximální čisté jmění Mika Tysona bylo přibližně 300 milionů dolarů

Tvrdá práce Mika Tysona – a vítězství v boxu – se vyplatila. Na svém vrcholu měl odhadované čisté jmění kolem 300 milionů dolarů.

Podle Forbesu a deníku The Los Angeles Times se Tyson v roce 1990 dokonce stal nejlépe placeným sportovcem na světě, což zopakoval v roce 1996.

Mike Tyson měl tři tygry jako domácí mazlíčky

Jedním z nejznámějších faktů Mika Tysona je, že v roce 1990 se svými boxerskými penězi slavně koupil několik tygrů. Jak řekl podcastu The Joe Rogan Experience, nápad k němu přišel, když byl ve vězení za znásilnění.

Pak se Tysonův prodejce automobilů zmínil, jak se chystá vyměnit některá auta za koně. Tyson se zeptal, za co jiného by člověk mohl vyměnit auta, a dealer zmínil několik zvířat. Ale jeden vyčníval.

„Řekl: ‚Ano, člověče, můžeš dostat pumy, lvy, tygry,'“ řekl Tyson podcastu. „Řekl jsem: ‚Ty ano?! Můžeš mi sehnat nějaké tygry?'“

Nakonec dostal tři bengálské tygry: Borise, Storma a Keňu. Podle Sportskeeda Tyson zaplatil 70 000 dolarů za tygry, utratil 200 000 dolarů za jejich krmení a ubytování a 125 000 dolarů za jejich výcvik.

Nejméně jeden tygr, Keňa, žil s Tysonem šestnáct let. Ale musel se jí vzdát, když zaútočila na vetřelce.

Jednou nabídl, že zaplatí 10 000 dolarů za boj s gorilou.

Zdálo se, že Tyson je neustále fascinován zvířaty – a bojem – což ho vedlo k tomu, že nabídl pracovníkovi zoo 10 000 dolarů, aby mu umožnil bojovat s gorilou stříbřitou.

„Nabídl jsem ošetřovateli 10 000 dolarů, aby otevřel klec a nechal mě rozbít krabici se stříbrným hřbetem,“ řekl Tyson deníku The Sun. „Odmítl.“

Boxer koupil své ženě vanu z masivního zlata za 2 miliony dolarů

Tyson však neutrácel své peníze jen za exotická zvířata. Dalším zajímavým faktem Mika Tysona je, že také použil své bohatství, aby rozmazlil ty, kteří mu byli nejblíže, jako jsou jeho ženy. Jednou Tyson koupil vanu z 24karátového zlata za 2 miliony dolarů pro jednu ze svých manželek.

Jenže peníze nemohou koupit štěstí – a dvě ze tří Tysonových manželství skončila rozvodem.

Mike Tyson se několikrát oženil

Ze tří Tysonových manželství, s Robinem Givensem, Monicou Turnerovou a Lakihou Spicerovou, skončila dvě rozvodem. Ačkoli je Tyson stále ženatý se Spicerem, se kterým se oženil v roce 2009, Givens popsal její roční manželství s boxerem jako „mučení, čisté peklo, horší než cokoli, co jsem si dokázal představit.“ A Turner tvrdil, že se Tyson dopustil cizoložství.

Mike Tyson spal s více než 1 000 ženami

Opravdu, pokud máme věřit jednomu z tělesných strážců Mika Tysona, boxer spal se svým spravedlivým podílem žen. V roce 1992 bodyguard Rudy Gonzalez řekl The New York Post, že Tyson spal s 1 300 ženami – a držel jejich jména a sexuální preference v kapesním počítači.

Jeho bývalá manželka ho údajně podváděla s Bradem Pittem

Snad jedním z nejméně překvapivých faktů Mika Tysona je jeho bloudící oko. Ale podle něj to udělala i jedna z jeho bývalých manželek. Tyson ve své autobiografii napsal, že jeho první žena, Robin Givens, měla poměr s filmovou hvězdou Bradem Pittem.

„Byl jsem naštvaný jako čert!“ Tyson to řekl během rozhovoru na In Depth With Graham Bensinger. „Chystal jsem se… měl jsi vidět jeho tvář, když viděl mě.“

Mike Tyson má osm dětí – a jedno tragicky zemřelo

Mike Tyson má šest biologických dětí. Ale jedna z nich, Exodus, tragicky zemřela, když jí byly pouhé čtyři roky. V roce 2009 si Exodus hrála na běžeckém pásu a omylem zemřela na uškrcení poté, co upadla a chytila krk do šňůry stroje.

Mike Tyson měl původně jiný nápad na tetování na obličeji

Mike Tyson má na tváři kmenové tetování, které dostal v roce 2003 a říká, že představuje jeho „válečný status“. Ale jedním z nejpřekvapivějších faktů Mika Tysona je, že boxer měl zpočátku velmi odlišnou představu o tetování.

V rozhovoru pro In Depth s Grahamem Bensingerem v roce 2012 Tyson vysvětlil, že si původně chtěl tetovat obličej srdcem. „Jen jsem si myslel, že je to skvělé tetování,“ řekl. „Chtěl jsem dostat spoustu srdcí a tak… Chtěl jsem být mužem srdcí, zlato.“

Podle Tysona jeho tatér nedoporučoval – a místo toho přišel se slavným nápadem na kmenové tetování.

Mike Tyson má více než jedno tetování

Tetování na obličeji Mika Tysona může být jeho nejslavnější, ale má i několik dalších. Boxer má také tetování Mao Zedong, Che Guevera, jedna z jeho bývalých manželek, drak a tenisová hvězda Arthur Ashe.

Mike Tyson jednou ukousl kus ucha svého soupeře

Tysonovo tetování a dovednosti jako boxera ho určitě odlišují od jeho konkurentů. Ale Tyson se také dopustil pobuřujícího chování – v ringu i mimo něj – což podnítilo jeho proslulost. Vezměte si incident s kousáním ucha.

28. června 1997, v jednom z nejneslavnějších okamžiků v historii boxu, Tyson ukousl část ucha svého soupeře Evandera Holyfielda. Pak ho znovu kousl.

V důsledku toho byl Tyson diskvalifikován z boje, dostal pokutu více než 3 miliony dolarů a jeho boxerská licence byla pozastavena (i když byla obnovena o rok později). Později se pokusil vysvětlit, proč pokousal Holyfielda, když na tiskové konferenci řekl:

„Nedokážu říct, proč jsem se choval přesně tak, jak jsem se choval, kromě toho, že řeknu, když došlo k zadku a myslel jsem si, že bych mohl ztratit kvůli vážnému řezu nad mým okem, prostě jsem praskl.“

Mike Tyson také kousl dalšího soupeře

Když Mike Tyson a jeho kolega boxer Lennox Lewis dorazili v lednu 2002 na předzápasovou tiskovou konferenci, napětí bylo vysoké. A když se oba bojovníci postavili proti sobě, Tyson se náhle vrhl na Lewise.

„Najednou jsem ho viděl, jak si sundal klobouk, hodil ho na zem a začal pochodovat směrem ke mně,“ vzpomíná Lewis podle The New York Post.

Pět let poté, co kousl Holyfielda, Tyson znovu vycenil zuby. Kousl Lewise do nohy a zanechal po sobě jizvu. „Boom. Byl jsem v tom,“ řekl Lewis. „První tři údery byly moje a první kousnutí bylo jeho.“

Dodal: „Byl jsem šokován, že mě kousnul do nohy. Nikdy předtím mě člověk nepokousal.“

Je „zklamaný“, že nikdy nikoho nezabil

Zdá se, že Mike Tyson má smíšené pocity z nedostatku úmrtí v ringu. Jedním z nejvíce znepokojujících faktů Mika Tysona je, že v roce 2013 byl boxer dotázán, zda se někdy bál, že někoho zabije během boje.

„Ano, ale byl jsem tak zklamaný, že jsem to neudělal,“ řekl Tyson, než dodal: „I když jsem teď šťastný, že jsem to neudělal.“

Boxer bojoval, zatímco byl na drogách…

Ve své autobiografii Undisputed Truth Mike Tyson přiznal, že bojoval, když byl na kokainu a marihuaně a používal falešný penis k absolvování testů na drogy.

„Byl jsem plnohodnotný koksárenský hlava,“ řekl Tyson a poznamenal, že poprvé vyzkoušel kokain, když mu bylo pouhých 11 let.

V rozhovoru pro The Telegraph v roce 2013 Tyson dodatečně vysvětlil, že přišel na způsob, jak obejít testy na drogy před boji. Použil falešný penis, který nazval „whizzer“, aby poskytl čisté vzorky moči.

„Musel jsem použít svůj whizzer, což byl falešný penis, kam jste vložili něčí čistou moč, abyste prošli testem na drogy,“ vysvětlil Tyson. Dodal, že byl na kokainu, když v roce 2002 kousl Lewise do nohy.

… A také zmlátit sexuální pracovnice…

V roce 2009 Tyson neslavně zmlátil sedm sexuálních pracovnic v Las Vegas, když byl na vysoké úrovni. Tyson to nazval svým „nejnižším bodem“ a v roce 2012 řekl Las Vegas Weekly, že se cítil být paranoidní, že se ho pokusí okrást.

„Mám kapačku morfinu a měl jsem kokain a měl jsem svůj Cialis, měl jsem marihuanu, měl jsem Hennessy,“ řekl Tyson. „Začal jsem je bít. Byl jsem na temném místě. Mělo to však svůj účel, protože jsem jim nechtěl dát nic víc ze své duše.“

V roce 2012 Tyson řekl, že ho incident inspiroval k tomu, aby přestal užívat kokain. Ale nedávno přiznal, že zůstat střízlivý byl podle Essence neustálý boj.

Šel do vězení za znásilnění 18leté ženy

Mike Tyson ohromil svět svými boxerskými dovednostmi v ringu v roce 1980. Ale v roce 1990 začal dělat titulky z nesprávných důvodů. 10. února 1992 byl odsouzen za znásilnění Desiree Washingtonové, 18leté soutěžící v soutěži krásy.

O několik měsíců dříve, v červenci 1991, se Washingtonová a Tyson setkali na zkoušce na soutěž Miss Black America v Indianapolis v Indianě, kde byl Washington soutěžící. 18letá dívka s ním šla do Tysonova pokoje, kde říká, že ji znásilnil.

Tyson obvinění popřel – řekl, že měli konsensuální sex – ale porota shledala Tysona vinným ze znásilnění Washingtonové. Byl odsouzen k 10 letům vězení, z nichž si odseděl tři.

Mike Tyson odstoupil poté, co prohrál svůj poslední zápas

Po prohraném zápase s Kevinem McBridem 11. června 2005 oznámil Mike Tyson svůj odchod z boxu.

„Už nemám odvahu zůstat ve sportu,“ řekl Tyson po zápase podle The New York Times. „S největší pravděpodobností už nebudu bojovat. Nebudu znevažovat sport tím, že prohraji s bojovníkem tohoto kalibru.“

Mike Tyson se objevil v desítkách filmů

Ačkoli jeho profesionální boxerská kariéra skončila v roce 2005, překvapivým faktem Mika Tysona je, že byl zaneprázdněn jinými způsoby – včetně herectví. Od roku 2022 má na IMDB 62 kreditů, včetně filmů jako Kocovina (2009) a televizních pořadů jako The Last O.G. (2020).

Boxer si změnil jméno poté, co konvertoval k islámu.

Ačkoli jméno „Mike Tyson“ je nepochybně slavné, boxer si údajně změnil jméno, když byl ve vězení. Poté, co konvertoval k islámu, údajně přijal jméno Malik Abdul Aziz.

zdroj: The Sun, Allthatinteresting.com, The New York Times, Essence.com, Las Vegas Weekly, The Telegraph, Titulní fotografie: Wikimedia Commons/Nehrams2020