Chystáte na silvestra vajíčkovou pomazánku? 3 jednoduché triky, jak zaručeně poznáte čerstvost vajíček

Různé varianty vajíčkové pomazánky patří mezi jednoduché a oblíbené druhy pomazánek, na jejichž přípravě není moc co zkazit. Leda byste místo čerstvých vajíček použili stará. Jak snadno a rychle ověřit jejich čerstvost, aby se silvestrovské hodování nezměnilo v zažívací potíže a v nejhorším případě návštěvu pohotovosti? Přinášíme vám několik osvědčených tipů, které používaly už naše babičky.

Sklenice s vodou

Jedná se o nejrychlejší způsob, jak zjistit, jestli jsou používaná vajíčka čerstvá. Do vyšší sklenice natočte vodu a ponořte do ní vybrané vajíčko. V případě, že bude čerstvé, jednoduše klesne ke dnu a zaujme podélnou pozici. Vajíčko cca týden staré ke dnu klesne také, ale zůstane stát na špičce. Naopak staré vejce, které byste už raději neměli konzumovat, se neponoří a zůstane na hladině sklenice. Důvodem je vzduchová komora ve vajíčku, která se stářím zvětšuje a dle její velikosti vejce reaguje na ponor.

Solný roztok

Další způsob, i když časově náročnější, představuje ponoření vajíčka do solného roztoku, který připravíte z jednoho litru vody a 145 g soli. Po rozpuštění soli ponořte vejce do vody. Zjistíte, že jde o stejný princip jako u sklenice s čistou vodou. Čerstvé vajíčko se v roztoku okamžitě potopí a klesne na dno. Přibližně tři dny staré vejce zůstane plavat pod hladinou a vejce starší pěti dnů se bude vynořovat. Opět tedy můžeme říct, že čím čerstvější vejce je, tím blíže ke dnu se dostane.

Rozklepnutí vajíčka

Jestli jste se místo pomazánky z vařených vajec rozhodli pro variantu z vajíček míchaných, můžete využít i třetí způsob, jak si snadno ověřit jejich staří. Čerstvé vajíčko po rozklepnutí drží tvar. Bílek se neroztéká a žloutek je vypouklý. Čím starší vejce je, tím vyšší má tendenci se roztékat. Opravdu staré vejce je už moc řídké na to, aby tvar udrželo, a rozteče se včetně žloutku do stran.

Foto od Pixabay

Zdroj: GAJDUŠKOVÁ, ALENA A. Domácnosti našich babiček I: kuchyně, ošatka, spíž. 1. vydání. Praha: Dauphin, 2019. 320 s. ISBN: 978-80-7272-309-6, Náhledový obrázek: Getty Images