Už i káva od Starbucks v omyvatelných kelímcích? Ano! Jak to funguje?

Nejnovější iniciativou americké společnosti Starbucks je jednoduchý koncept, který pomáhá snížit množství plastů na jedno použití – jednoduše objednávejte, popíjejte, vracejte a to vše znovu a znovu.

Kavárenský řetězec ohlásil zahájení nového dvouměsíčního zkušebního programu „půjč si a vrať“ v pěti obchodech v Seattlu, který zákazníkům umožní objednat si nápoj v opakovaně použitelném šálku, který nahradí použití až 30 těch jednorázových nádob.

Starbucks Corporation je mezinárodní výrobce kávy a největší obchodní řetězec kaváren na světě se sídlem v Seattlu, americkém státě Washington. V 74 zemích světa provozoval v roce 2018 téměř 29 tisíc kaváren. V České republice byla v roce 2020 otevřena 50. kavárna v pražské galerii Harfa. Další, jednapadesátá otevřela v Karlových Varech.   (wikipedie.org)

Společnost Starbucks uzavřela partnerství se společností Ridwell, recyklační službou se sídlem v Seattlu, aby zákazníkům nabídla možnost vrátit vypůjčený pohárek, který si odnesli domů.

Michael Kobori, vedoucí pro udržitelnost společnosti Starbucks v tiskové zprávě vysvětlil, že to posílí jejich úsilí v rámci závazku podporovat opětovné použití nádob.

Zodpovědností k revoluci v obalovém hospodářství

„Uvědomujeme si vzájemnou provázanost lidského a planetárního zdraví a věříme, že jsme spoluzodpovědní za snížení plýtvání odpadky na jedno použití,“ řekl. „Budeme lídry přechodu k oběhovému hospodářství.“

Oblíbená ledová káva v plastovém kelímku s plastovým víčkem a brčkem. Fotka od Jan Vašek z Pixabay

Tento program představuje poslední krok k cíli společnosti – a to snížit do roku 2030 padesát procent odpadu a jednorázových kelímků odesílaných na skládky.

Jak to funguje?

1. Objednejte si nápoj v opakovaně použitelném kelímku a zaplaťte zálohu

Zákazníci si mohou objednat jakýkoli nápoj, který přijde v nově navrženém opakovaně použitelném šálku buď osobně v kavárně Starbucks nebo drive-thru. Pokud zákazník chce svůj nápoj v opakovaně použitelném šálku, oznámí to baristovi a zaplatí vratnou zálohu 1 dolar.

2. Vraťte pohárek a získejte kreditní a bonusové hvězdičky

Poté, co zákazník nápoj dopije, naskenuje pohár v bezkontaktním „vracecím“ kiosku, který bude umístěn u vchodu do kavárny nebo při projíždění drive-thru, a vhodí pohár do určeného otvoru. Poté jednoduše naskenuje aplikaci Starbucks a získá kredit 1 USD a 10 bonusových hvězd na účet.

3. Každý pohár je profesionálně vyčištěn a dezinfikován

Společnost Starbucks uzavřela partnerství s GO Box, provozovatelem systému a poskytovatelem služeb opětovného použití, s cílem denně sbírat vypůjčené poháry z obchodů, které jsou poté profesionálně vyčištěny a dezinfikovány pomocí komerčních myček a znovu uvedeny do oběhu do 48 hodin.

Tyto nové pilotní snahy a standardy hygienického mytí jsou prováděny navíc podle hygienických pravidel kavárenského řetězce, která se řídí pokyny z oblasti veřejného zdraví ohledně snižování šíření covidu-19, uvedla společnost.

Zdroj: www.goodmorningamerica.com, www.twitter.com. Náhledová fotografie: minimalist_ z Pixabay