Imunita přírodní cestou? Je to snadnější, než si myslíte

Nevíte jak, ale rádi byste si udrželi přirozenou imunitu i v této složité době? Přinášíme vám pár rad a nápadů, co dělat pro své zdraví během karantény. Možná budete překvapeni, čím vším lze nahradit běžně dostupné přípravky v lékárnách.

Lidské tělo si během pobytu venku tvoří přirozenou imunitu – neustále se setkáváme s viry a bakteriemi různého druhu. V karanténě a venku s rouškami však takového procesu docílíme velmi obtížně. Proto jsme pro vás sestavili seznam účinných přírodních prostředků, které imunitu a její tvorbu podporují. Možná některé z nich máte doma a ani sami nevíte, čeho jsou schopné.

Umeboshi

Švestičky umeboshi se již od pradávna pěstují v asijských zemích a mají velmi příznivý vliv na imunitu člověka. Někdy se jim také přezdívá „přírodní antibiotika“. Dokážou si poradit s nemocemi všeho druhu, ať už s drobným nachlazením, zažívacími potížemi, tak i s úplavicemi, stafylokoky či tuberkulózou. Navíc obsahují vysoký podíl vitamínu C, vápníku a železa, díky čemuž zabraňují překyselení organismu a vyrovnávají pH v krvi. Švestičky můžeme konzumovat nakládané v soli, ale mají poněkud výraznou kyselo – slanou chuť. Pro ty, co jejich chuť nesnesou, jsou zde i další možnosti, jak švestičky konzumovat, a to v podobě umeboshi tablet, pasty nebo ume octa.

Chlorella

Chlorella je přírodní doplněk stravy z mořské řasy, který by se měl užívat pravidelně, aby jeho konzumace měla dlouhodobý efekt. Dospělý člověk bere kolem 10–20 tablet denně. Na jídelníček také můžete zařadit ranní smoothie z jejího prášku, který se volně prodává i se speciální nádobou na „shakování“. Chlorella je bohatá na železo, zinek, hořčík, fosfor, draslík a komplex vitamínů B. Působí blahodárně nejen na imunitu, ale dokáže srovnat činnost srdce, cév, střev a jater. Dokonce někteří fanoušci chlorelly tvrdí, že jim jejím dlouholetým užíváním zcela vymizel atopický ekzém. 

Studená sprcha

Není zvyk jako zvyk. Tento jednoduchý proces je klíčem k přirozené obranyschopnosti a odolnosti těla vůči nemocem. Navíc vám dodá spoustu energie a pomáhá proti stresu. Pro neotužilé začátečníky zde máme radu, jak s ranními studenými sprchami začít. Nikdy se nesprchujte rovnou studenou vodou, ale přejděte postupně od vlažné. Tím předejdete nechtěným nachlazením.

Citrón

Citronáda jen v létě? Omyl! V zimě je její účinek mnohem potřebnější, než si všichni myslíme. Citrón je výborný antioxidant a zásobárna vitamínu C. Takže si nejen pochutnáte, ale chráníte i sami sebe. Zajímavostí je, že se citrón doporučuje jako skvělý přípravek k hubnutí.­ ­­­­

Zázvor

Zázvor taktéž patří mezi antioxidanty a pomáhá našim tělům v boji proti nachlazením a nemocem. Dokáže zklidnit zažívací potíže a snížit hladinu cholesterolu v krvi. Čaj ze zázvoru je tedy ideální možností v tomto ročním období, protože vás zahřeje a zároveň posilní vaši imunitu.

Houby Shitake

Tyto houby patří jako další na seznam japonských zázraků. Jsou totiž přímými podporovateli tvorby imunity a celkově posilují náš organismus. Pro toho, kdo má problém s tlakem nebo vysokým cholesterolem, je tato houba ideálním doplňkem stravy, protože obsahuje nadměrné množství vitamínů D, B-komplexu, zinku, draslíku a dalších prospěšných látek. Je vhodná i pro boj s anémií, žaludečními vředy nebo žlučovými kameny. Jejich výzkum potvrdil, že shitake obsahují lentinan, který je důležitou součástí protinádorové léčby. Jejich preventivním užíváním lze předcházet vzniku nádorů.

Pangamin

Pivovarské kvasnice neboli pangamin jsou poměrně známým doplňkem stravy. Jsou vhodné zejména pro vegetariány a vegany, protože obsahují vitamíny B, které jsou důležité i pro naši pleť a tvorbu červených krvinek. Nachází se v nich i velké množství bílkovin.

Bylinky

Na posledním místě a na neméně důležitém máme konečně bylinky. Mezi nejznámější bylinky, které podporují tvorbu imunity, patří echinacea, plody kustovnice čínské a rakytníku, ostropestřec, šípek, kopřiva, meduňka a mnoho dalších. Všechny tyto bylinky jsou nejen užitečným léčivem, ale taktéž dobře chutnají.

Zdroj: medicaldaily.com, Náhledový obrázek: Ella Olsson z Pexels