Home office a nepřítel jménem přejídání. Jak mu předejít?

Jídlo je příjemný stimulant, který nám pomáhá zvládat stres. Vše má ale své limity. Dietoložka Cynthia Sass se s veřejností podělila o tipy, jak se během období práce z domova nepřejídat.  

1) Vytvořte si stravovací plán

Když jste v kanceláři, máte přístup pouze k omezenému množství potravin, které jste si tam přinesli. Oproti tomu je home office nekonečnou výzvou sebekontroly – vždyť lednice je tak blízko! Abyste se vyhnuli přejídání, vytvořte si základní stravovací plán. Snídani byste do svého denního režimu měli zahrnout vždy, pomůže vám doplnit potřebné kalorie, sílu i chuť pracovat. Naopak oběd a večeře už by měly sestávat z lehčích pokrmů o menším objemu. Takto si zajistíte i mnohem kvalitnější spánek.

2) Když pracujete, nejezte

Vyřizujete konferenční hovor, odpovídáte na e-maily, nebo píšete report? Rozhodně u toho nejezte. Podle studie z roku 2020 publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition se zjistilo, že když jste během jídla rozptylováni, máte poté větší sklony k přejídání. Chystáte se dát si něco k snědku? Výborně. Nedívejte se na monitor a vychutnejte si kvalitu jídla.

Udělejte si přestávku na jídlo.
Fotka od Emile Mbunzama z Unsplash.
Udělejte si přestávku na jídlo.
Fotka od Emile Mbunzama z Unsplash.

3) Konzumujte kvalitní potraviny

Kromě toho, že vám průmyslově zpracované potraviny dokáží zamávat se zažíváním a obsahem živin v těle, je také větší pravděpodobnost, že po nich přiberete. Studie uveřejněná v časopise Cell Metabolism v roce 2019 říká, že lidé, kteří konzumují zpracované potraviny, rychleji nabírají na váze. Sestavte si jídelníček z kvalitních potravin a střídejte možnosti, které se nabízejí. Zapojte mraženou zeleninu, luštěniny, ryby a potraviny s prospěšnými tuky, například olivový nebo kokosový olej. Dopřejte si čerstvé ovoce a zeleninu a celozrnné pečivo.

Základním jídelníčkem založeném na kvalitních surovinách si zajistíte vyváženou stravu bez potřeby se přejídat.

Zdroj: www.thehealthy.com. Náhledový obrázek: Gettyimages