Běh je velmi oblíbená a tělu i mysli prospěšná aktivita. Mnoho lidí by začít běhat chtěli, ale přemůže je lenost, pohodlí, či nějaké potíže. Jak teda začít běhat? S tím se vám pokusíme poradit v následujícím článku.
Zdravá terapie pro vaše tělo
Prvním krokem je vůbec se odhodlat k určité fyzické zátěži. Tuto aktivitu, při které se určitě hodně zapotíte a někdy vás i může bolet, musíte brát pozitivně. Je to pomoc vašemu tělu, ale i vaší hlavě. Běh je velmi prospěšný vaší fyzické kondici. Pomůže vám při hubnutí, či posílení vašeho svalstva. Velmi důležitým účinkem této aktivity je ale také zlepšování vašeho duševního stavu.
Pokud máte hodně práce, nedokážete se dlouho soustředit, či jen máte v poslední době příliš mnoho starostí a problémů, je pro vás běhání ideálním odreagováním a únikem od reality. Pomůže vám se zrelaxovat, pročistit si hlavu a paradoxně vám lehký výběh dokáže i dodat novou energii do práce, či studia!
Začněte zlehka
Nemusíte hned uběhnout maraton, a ještě k tomu v čase rovnajícím se profesionálním atletům. Úplně postačí, když si vytyčíte krátkou trasu, řádově v délce do tří až pěti kilometrů a velmi volným tempem se vydáte na cestu. Snažte se držet tempo, které vám bude příjemné. Měli byste dokázat relativně v klidu dýchat a ani váš tep by neměl drasticky vylétnout vzhůru.
Důkazem pohodlné rychlosti je, že dokážete celou aktivitu udýchat pouze nosem, což je pro plíce mnohem náročnější nežli vdechování vzduchu ústy. Pokud ani toto pro začátek nezabírá, je nejlepší začít pozvolněji. Pokud zpočátku zvolíte místo běhu chůzi, tempo můžete časem zvyšovat a vzdálenosti natahovat. Přechod k běhání bude pro vás poté mnohem jednodušší.
Nezapomínejte na následný relax
Po každé aktivitě, kdy je naše tělo zatěžováno, je potřeba ho opět uvést do původního stavu a řádně ho zrelaxovat. Hned po doběhu, kdy jsou vaše svaly ještě rozehřáté, je velmi prospěšné protáhnout vaše svalstvo, zejména pak ty svaly, které jsou při tomto druhu sportu nejvíce zatěžovány. To jsou především svaly dolních končetin – svaly stehenní, sval hýžďový a sval lýtkový.
Po dokončení protažení je nejlepší vaše zahřáté svalstvo zchladit. Ledovou sprchou podpoříte odbourávání kyseliny mléčné, tzv. laktátu, ve vašich svalech a tím zabráníte, aby vás svaly příští den začaly nesnesitelně bolet. Dalším velmi prospěšným druhem relaxace je saunování, při kterém se díky vysokým teplotám a následnému zchlazení organizmu ledovou vodou podpoří prokrvení všech částí těla, které se tím mnohem lépe zregeneruje.
Vytvořte si příjemnou rutinu
Máte po prvních několika výbězích, ale co potom? Určitě není dobré se do aktivity přímo nutit a bez motivace to prostě nejde. Určete si určité dny v týdnu a konkrétní čas, kdy se běhání budete věnovat. Tento plán pak dodržujte a dobře se podle vlastní chuti motivujte. Slibte si například, že za odpoledních 5 kilometrů si k večeři dáte nějaké dobré jídlo. S ním to ale nepřehánějte, ať vaše snažení kvůli nezdravé stravě nepřijde vniveč.
Rozhodně vám také pomůže stanovení si dlouhodobějších cílů. Chtějte běhat dál, častěji nebo rychleji. Velmi prospěšné také může být nalezení skupiny přátel – běžců, kteří budou tuto aktivitu absolvovat s vámi. Bude to pak motivace sama o sobě.
Je jenom na vás, jestli prokážete, že máte silnou vůli ze sebe něco vydat a překonat se. Věříme, že vám naše rady pomohly k tomu, aby se z vás stal pravidelný a snad i vášnivý sportovec. Hodně štěstí!
Zdroj: runnersworld.com, Náhledový obrázek: cookie_studio z Freepik