Myslíte si, že v červnu je už pozdě na to, abyste seli zeleninu? Není to úplně tak. Existuje pět druhů zeleniny, kterou můžete úspěšně sít i v tomto období a získáte chutnou, zdravou úrodu. Navíc ani zeleninu nemusíte vždy pěstovat jen k jídlu. Existuje několik ozdobných odrůd dýně, které se sejí právě teď – začátkem června.
1. Čínské zelí (pak choi, bok choy)
Tento druh čínského zelí je ideální, pokud chcete přidat salátům nebo hlavním jídlům svěží chuť a zajímavou texturu. Výhodou je nenáročné pěstování a sklizeň prostřednictvím řezu – odříznete si vždy tolik listů, kolik spotřebujete, netvoří hlávky. Na přímém slunci je pak choi náchylný na vznik skvrn, proto je lepší pěstovat ho v polostínu a udržovat dobře zavlažovaný.
Rostlinky proti škůdcům ochráníme zahradnickou textilií, je třeba dát pozor také na slimáky, kteří mají tuto zeleninu v oblibě. Mladé listy sklízíme po 30 dnech od vysazení. Zhruba o dalších 15 dnů by se v zelí mělo vyvinout „srdce“.
2. Jarní cibulka
Pokud již máte zasetou jarní cibulku, klidně v tom pokračujete, pokud nemáte, vždy je čas začít s výsevem. Cibulku je optimální vysazovat průběžně, úrodu můžete očekávat do podzimu. Další pozitivum – cibulce stačí malá plocha.
Potřebuje však otevřené, slunné stanoviště a bohatou, dobře propustnou půdu. Připravíme půdu, odstraníme plevel a přidáme hnojivo – v dostatečném časovém předstihu. Nakypříme zeminu, aby vznikla jemná textura a pokud je půda suchá, zalijeme ji 24 hodin před setím. Semínka vyséváme asi 2 centimetry hluboko a 10 cm od sebe.
3. Brokolice
V tomto období můžeme vysít pozdě klíčící kultivary brokolice. Patří k nim například brokolice Calabrese, která je určena na postupný sběr růžic – když odřízneme první velkou, narostou další. Vyhněme se větrným místům, na ty je brokolice citlivá.
Semínka vyséváme do vzdálenosti 60 – 75 centimetrů. I rozestup mezi řádky by měl být podobný. Půdu po výsevu důkladně zalijeme, rostliny můžeme před motýly a hmyzem chránit zahradní textilií.
Jak sklízet brokolici? Hlávku odřízneme ostrým nožem ještě před tím, než začne kvést, dokud je ještě pevná. Rostlinu nevykopáváme, vytvoří nové hlávky.
4. Fenykl
Když začnete sít fenykl postupně od června až do konce července, zajistíte si úrodu do září až října.
Fenykl ocení snadnější hlinitou půdu s dostatkem živin. Vyžaduje teplé a slunné místo. Řádky by měly být od sebe vzdáleny 30 centimetrů. Vyklíčí za 12 až 30 dní. Aby se mu dařilo, udržujte povrch půdy kyprý a bez plevelů. Období od výsevu po sklizeň trvá od 80 do 130 dní, v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Dávejte však pozor na slimáky.
5. Dýně
Začátek června je poslední termín na seté dýně, později by už neměla dostatek teplých dní na dozrání a vytvoření dobré chuti. Pokud chcete pěstovat dýně na dekoraci, vyberte si vhodné odrůdy.
Semena vysazujte na slunné místo. Každá odrůda potřebuje na dozrání jiný čas (najdete na obalu osiva), například malé cukrové tykve dozrají za 100 dní. Pozor na houbové onemocnění, které vznikají kvůli kontaktu rostlin s vlhkou půdou. Vyplatí se kolem rostlin nanést mulč. Půdu přihnojujte univerzálním hnojivem na zeleninu. Při sklizni dýně, vždy necháte i pár centimetrů stopy. Zralá dýně má pevnou kůru a požadovanou barvu – podle odrůdy.
Zdroj: www.urobsisam.sk. Náhledová fotografie: Gettyimages