Pitcairn: Na tomto tropickém ostrově nikdo nechce žít, přitom dostanete pozemek zdarma. Tak v čem je háček?

Co byste řekli tomu, že v případě nastěhování na nové místo získáte pozemek zdarma? Přesně takto byste se mohli mít v případě, že se rozhodnete přestěhovat na ostrov Pitcairn. Zní to lákavě, viďte? Pojďte jej s námi objevit.

Krása v Tichém oceánu

Pacifik, klid a pohoda. Právě jste se ocitli na ostrově vulkanického původu uprostřed Tichého oceánu. Rozhodně zde není přelidněno – jediné „město“ nese název Adamstown a městem je jen proto, aby mohlo být městem rovnou hlavním.

Podle dat, která vyplývají ze sčítání lidu z roku 2013 totiž má tato malá osada na 56 trvalých obyvatel. I přesto je hlavním „městem“ Pitcairnových ostrovů. Není divu, že by mezi sebe obyvatelé rádi přivítali novou krev.

Žádné daně

Pitcairnův ostrov je skvělý. Neplatíte zde žádné daně. Když nám nyní Elon Musk okolo zeměkoule staví vysokorychlostní internet, který má tak silný signál, že pokryje celou zeměkouli, třeba se usměje štěstí i na tento ostrov a co nevidět se zaplní digitálními nomády.

Pokud byste si potřebovali nakoupit, obchod tady samozřejmě mají také. Bývá otevřen třikrát týdně. Jednou za čtvrt roku se pak jezdí na velkou výpravu – až na Nový Zéland pro potřebné zásoby.

Je libo rybu?

Asi tušíte, že se zde lidé snaží být co nejvíce soběstační, a že se proto živí zejména rybolovem a zemědělstvím. Není třeba dalších obchodů.

Ostatně – kam byste si luxusní oblečení na sebe vzali, když zde žádný prestižní hotel nestojí?

Součást Velké Británie

Pitcairnovy ostrovy oficiálně patří pod samosprávu Velké Británie. Celkově jsou ostrovy čtyři s tím, že pouze Pitcairn je obydlen. Tak už chcete vědět, kde je ten zapeklitý háček?

Proč se zde nikdo ve velkém nestěhuje? Ne, na vině není jen fakt, že jste tisíce kilometrů od svého zubaře nebo lékařské péče. Je v tom ještě něco jiného.

Bude v tom nějaký háček

Ano, bude. Ostrovy, které naleznete v půli cesty mezi Peru a Novým Zélandem, totiž tvoří potomci vzbouřenců z lodi Bounty. Ti si, daleko od běžné civilizace, na ostrově vytvořili vlastní pravidla.

Bylo a zřejmě ještě je zde naprosto běžné, že je zde pácháno násilí na ženách a dětech. Jakého charakteru, to si asi umíte přestavit. Žen zde totiž vždy bydlelo o něco méně než mužů.

Nedávno však došlo k usmíření s minulostí, alespoň tedy oficiální cestou. Před čtyřmi lety se zde uskutečnil seminář, ve kterém se komunita ostrovanů sešla a poučila se z minulosti. Bylo ustanoveno, že se bude dbát na práva dětí na ostrově.

Zdroj: www.government.pn, www.immigration.gov.pn. Náhledová fotografie: Flickr