Triky s pečícím papírem: Proč namočit? Video: jak ho nastříhat do jakékoli nádoby

Možná máte supervýkonnou myčku, ale na napečené zbytky po koláči stejně nestačí. Když chytře využijete pečící papír, máte o starost méně!

Pečicí papír (též pergamenový papír) je papír z celulózy, který slouží k pečení jako jednorázový nepřilnavý povrch. Neměl by se zaměňovat za voskový papír.

Použití

Běžně se využívá jako náhrada vymazávání plechu na pečení tukem nebo při vaření v páře či vaření v uzavřeném sáčku vyrobeném z pergamenu (tzv. metoda En papillote). Obvykle by měl být použit pouze do teploty 250 °C a nepřijít do přímého kontaktu se zdrojem tepla.

Voskovaný není na pečení

Pečicí papír se rovněž užívá pro svou nepřilnavost jako náhrada za voskový papír. Ale voskovaný papír nelze využít jako pečicí, neboť by v troubě vytvářel kouř a ovlivňoval chuť pokrmu.

Nejlevnější není vždy nej

Neberte hned ten nejlevnější, který vám padne do oka. Zkontrolujte, jakou má délku, často ty levné jsou kratší a musíte brzy letět pro nový. Dražší papír bývá silnější, takže se vám při manipulaci nepotrhá.

Nespalte okraje

Pokud není uvedeno na obalu jinak, snese teplotu 220 °C. Aby se přečnívající kraje zbytečně nepálily, nůžkami zastřihněte tvar podle velikosti plechu či pekáče.

Přilepte ho

Papír se na plechu znovu nesroluje, když ho přilepíte v rozích tak, že tam kápnete olej.

Nejde odlepit?

Někdy se stane, že se po upečení papír nechce od koláče odlepit. Ještě horký ho postavte na chvíli na vlhkou utěrku, pára ho uvolní. Jestli už buchta vystydla, papír namočte studenou vodou třeba houbičkou na nádobí.

Jak vystřihnout pečicí papír do čtverhranného plechu

Jak vystřihnout pečicí papír do kulaté nádoby na pečení pouze na dno

Jak vystlat pečicím papírem kulatou nádobu na pečení i po stranách

Vyrobte si pečicí papír sami doma z obyčejného kancelářského papíru

Zdroj: www.youtube.com, www.realsimple.com. https://cs.wikipedia.org/. Náhledová fotografie: Gettyimages