Jak naučit dítě mluvit už v jednom roce věku?

Naučit dítě mluvit tak, abyste rozuměli základním slovům, je možné již ve velmi útlém věku. Nevěříte? My to zvládli s našimi dětmi pomocí této metody.

Děláte to pro posílení vzájemného pouta

S příchodem dítěte se všichni vaši známí proměňují v dokonalé. Nebo si na ně spíše hrají. Každý ví, co by mělo vaše dítě jíst, jak by se mělo chovat, nebo jak byste se měli chovat vy. Místo poslouchání narážek a hejtů ze všech stran se ale raději věnujte tomu, jak se cítíte vy. Co vám s dítětem nejvíce vyhovuje? Kdy je vám spolu krásně? A kdy jsou chvíle během dne, kdy je dítě nejpozornější? Právě s těmito úseky budeme nyní pracovat.

Vhodné načasování

Je vašemu dítku 9 a více měsíců? Je na čase začít. Není nic krásnějšího, než když poznáte, že vzájemná interakce baví nejen vás, ale i vaše dítě. Nejprve vám bude připadat, že jste na to sami. Za chvíli už ale budete sklízet ovoce vaší píle. Vytipujte si čas, kdy je vaše dítko aktivní. Není ani unavené, ani hladové. A přijďte s něčím novým. Co že to bude?

Dítě naučíte mluvit pouze díky interakci. 
Fotka od Andrea Don z Pixabay.
Dítě naučíte mluvit pouze díky interakci.
Fotka od Andrea Don z Pixabay.

Dejte mu prostor

Připravte si knížku, ve které bude přes celou stránku jen jedna věc. Třeba zvíře. A začněte: „Co to je?“ Dbejte přitom na to, aby otázka byla intonačně výrazná. Poté odpovězte: „Koko. Haf haf. Či či. A podobně.“ Projděte pět obrázků. Více ne. A poté v jiný denní čas znovu. Smějte se na dítě a ukazujte mu, že mluvení je největší světová zábava. Váš vzor mu pomůže se snažit. Po dvou týdnech pravidelného „čtení“ vždy nechte prostor dítěti, aby se zvukově projevilo. Určitě to nebude ze začátku odpovídající, ale každý zvuk se cení.  

Vždy dbejte na intonaci věty „Co to je?“ Dítě se tak naučí ji používat v případě, kdy se bude chtít na něco zeptat zase vás. Týdny budou plynout a vy můžete přidávat stále více a více slov.

Zdroj: Redakce. Náhledový obrázek: Gettyimages