Jak řešit hluk od sousedů? Akustická izolace vám uleví

Odhlučnění bytu je často zcela zásadní požadavek, pokud chcete mít aspoň trochu soukromí a žít v klidu. Nedá se totiž spoléhat jen na to, že sousedi budou ohleduplní. Pokud mají například malé miminko, je ticho vlastně neuskutečnitelné. Jak tedy postupovat, pokud se chcete zbavit nechtěného hluku? Pomůže zvuková izolace, ale je potřeba vědět, kam ji umístit.

Hluk od sousedů nebo z ulice

Tento případ dovede řešit akustická předstěna. Jedná se o izolační desky, které se namontují na jednu stranu stávající stěny. Tímto způsobem lze přicházející hluk velmi účinně eliminovat a zabránit šíření hluku od sousedů nebo zvenku.

Hluk z horního patra

Pokud vás ruší hluk od sousedů nad vámi, je nutné zajistit odhlučnění stropu. Obvykle se jedná o podhled ze speciálního akustického sádrokartonu, který je doplněný minerální vlnou nebo vatou.

Dupání

Jedná se o specifický, tzv. kročejový zvuk, který vzniká přímo ve stavební konstrukci. Nedá se tedy utišit tak snadno jako například zvuk hovoru nebo televize. Perfektní akustická izolace se musí zajistit pomocí kročejové izolace podlahy. Je to nákladnější řešení, ale skutečně efektivně řeší hluk, který vzniká přímo v konstrukci domu.

Jak odhlučnění řešit?

Mnoho lidí se pokouší řešit odhlučnění samostatně – nakoupí si materiál a ten následně instalují podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Bohužel to častěji dopadá tak, že dojde ke znehodnocení draze pořízeného materiálu. Aby došlo ke skutečně k efektivnímu odhlučnění, je nezbytně nutné nechat si celý návrh zhotovit a odborně nainstalovat specializovanou firmou, která problematice rozumí. Šíření hluku je poměrně komplikované a je třeba velmi pečlivě vše propočítat, aby se vědělo, kam přesně desky umístit a jaký to bude mít efekt. Stejně tak je nutné pečlivě rozlišovat druhy zvuků, aby se vybrala vhodná technologie.