Jarní sběr začíná! Tyto bylinky rostou v březnu

Březen je období, kdy se příroda teprve probouzí. Vyskytují se i první bylinky, které si můžete natrhat. Pro jaký zdroj zdraví z přírody se vydat?

Sedmikráska

Sedmikráska chudobka patří mezi první kvítky, které v jarní přírodě spatříte. Je bohatá na celou řadu zdraví prospěšných látek – nabízí vysoký obsah vitamínu C, minerály i hořčiny. Pomůže vám do těla dostat důležité látky, a to zcela přírodní formou. Když si natrháte hrst sedmikrásek a ozdobíte jimi svůj salát, pomůže vám s jarní detoxikační kúrou. Tato bylinka je také skvělým pomocníkem pro vykašlávání, dokáže pomoci i při nepříjemném kašli. Trpíte poruchami trávení? Spolehněte se na tuto přírodní krásku.

Medvědí česnek

V nižších polohách se již během březnových dnů setkáte s medvědím česnekem. Pro ten se na okraje vlhkých lesů vydejte v případě, že máte chuť si tuto bylinku natrhat například na chléb. Česnek medvědí je cenný zdroj vitamínů, je ale nejvíce znám pro svou nezaměnitelnou chuť a přirozené antiseptické, antivirové a antibakteriální účinky. Vaše imunita zajásá! Tento jarní životabudič ale nikdy nesbírejte v chráněných krajinných oblastech, kde je sběr bylin zakázán.

Medvědí česnek poznáte podle nezaměnitelné česnekové vůně. 
Fotka od LoggaWiggler z Pixabay.
Medvědí česnek poznáte podle nezaměnitelné česnekové vůně.
Fotka od LoggaWiggler z Pixabay.

Podběl

V okolí náspů, na pasekách nebo v písčitých půdách se často setkáte s nenápadnou bylinkou, která ale v dřívějších dobách platila za nezbytnou součást lékárničky. Podběl lékařský je bohatý na vitamín C a obsahuje také významné množství přírodního zinku. Kromě toho do organismu dostanete i hořčík nebo inulin a cholin. Podběl je bylinkou, která má protizánětlivé účinky a pomáhá při hojení ran. Oceníte jej ale i v případě, že vás trápí rýma či nachlazení. Pozitivně působí i při cukrovce.

Zdroj: herbalhaven.com. Náhledový obrázek: Gettyimages