Kde si ve Vídni dáte nejlepší kávu? Máme tipy na působivé tradiční kavárny s obsluhou, žádné „s sebou“

Jedním z nejlepších způsobů, jak zažít vídeňskou atmosféru, je zajít do tradiční kavárny. Pití kávy ve Vídni je doslova opakem kultury kávy TO GO (s sebou) nejen ve Spojených státech. Zákazníci rádi posedí celé hodiny u kávy, čtení novin nebo jen u rozhovorů s přáteli. Autoři webu Habit Tribe vytvořili seznam nejznámějších vídeňských tradičních kaváren, které musíte navštívit.

Café Schwarzenberg (Kärntner Ring 17)

Vizuálně je to rozhodně jedna z nejkrásnějších tradičních kaváren v centru města. A jelikož je v samém centru Innere Stadt (staré město), je tu vždy plno turistů. Nádherně zdobený interiér pochází z přelomu 19. a 20. století, číšníci nosí fraky a jsou tak nevlídní, jak to dnes ve Vídni vidíte jen zřídka. A i když mnohé recenze říkají něco jiného: S dortovými specialitami (samozřejmě dost drahými) jsme byli vždy velmi spokojeni.

Café Museum (Operngasse 7)

Café Museum je jednoduchou, velmi stylovou variantou tradiční kavárny. Ve větší skupině se moc hezky sedí v jednom z výklenků. Pravidelně se zde konají (autorská) čtení velmi slavných spisovatelů. Mimochodem, stejně jako Café Landtmann, Café Mozart a Café Residenz, Café Museum patří dynastii Querfeldů.

Café Diglas (Wollzeile 10)

Café Diglas se nachází za katedrálou sv. Štěpána v ulici Wollzeile. Diglas je vždy plný a je zde opravdu těžké sehnat místo. Ale nebojte se – existují alternativy, protože zvláštní atmosféru tradiční kavárny si nyní můžete vychutnat na dalších třech místech. Na „Fleischmarkt“ je další pobočka, která vás rozmazluje tradičním pečivem ze 140 let staré vlastní cukrárny – to je doručováno do třetího Diglasu v Schottenstift. Zvenčí nenápadný dvůr budovy ukrývá zrekonstruovanou zahradu s místem pro téměř 200 hostů. Meierei Diglas v Türkenschanzpark je oblíbeným místem pro akce jako jsou svatby.

Vídeňská káva a štrúdl. Fotka od  Anna_Jan z Pixabay

Café Central (roh Herrengasse a Strauchgasse)

Krásné Café Central jako turista opravdu MUSÍTE navštívit, to znamená počkat si ve frontě u vchodu. Naštěstí to obvykle netrvá příliš dlouho a za čekací dobu jste odměněni hned při vstupu: Café Central jako součást Palais Ferstel – velkolepého paláce ve stylu benátského Trecenta – nabízí jedinečné prostředí. Navíc si vychutnáte lahůdky z okázalé dortové vitríny a cítíte se přeneseni zpět do dekadentního „fin de siècle“ (francouzsky „konec století“ je označení pro epochu na přelomu 19. a 20. století a zejména pro její umělecké styly a duchovní atmosféru), kdy Café Central zažívalo svůj rozkvět.

Café Landtmann (Universitätsring 4)

Café Landtmann bylo otevřeno Franzem Landtmannem v roce 1873 a má titul „nejelegantnější kavárna ve Vídni“. A skutečně: jako ctihodná kavárna na okružní ulici Ringstrasse  je nejen jednou z nejstarších kaváren ve Vídni, ale má také šmrnc skutečné kavárny Gran Café. Posaďte se do originálních křesel Thonet z císařské éry nebo do jednoho z útulných, památkově chráněných míst k sezení a nechte svůj pohled bloudit po honosných zrcadlech z divokých 20. let minulého století. Pravděpodobně mnoho slavných osobností udělalo totéž…

Zdroj: www.habittribe.com. Náhledová fotografie: wavebreakmedia-micro z Freepik