Kdy je nejlepší čas na cvičení: Ráno, nebo večer?

„Ranní ptáče dál doskáče“, říká se. Ale platí to v oblasti fyzické zdatnosti? Pojďme to zjistit!

Proč je pro vás pravidelné cvičení tak důležité?
Pravidelná tělesná aktivita má nespočet osvědčených přínosů pro zdraví. Od spalování tělesného tuku, budování svalové hmoty a posilování kostí ke zvyšování paměti, zlepšování kardiovaskulárního zdraví a posilování imunitního systému. To také snižuje stres, zlepšuje spánek, zvyšuje důvěru a prodlužuje život.

Zdravý dospělý člověk potřebuje týdně nejméně 150 až 300 minut střední aerobní aktivity (např. rychlá chůze) nebo 75 minut až 150 minut intenzivní aerobní aktivity (plavání, běh, turistika atd.) nebo tyto dvě aktivity můžete zkombinovat.

Existuje opravdu nejlepší čas, kdy cvičit?
Nejlepší čas je čas, kdy na cvičení budete kompatibilní a konzistentní. Pro většinu lidí to znamená, že je nejlepší cvičit co nejdříve, jak jen to je možné. Odkládání cvičení na pozdější dobu v průběhu dne vytváří příliš mnoho příležitostí pro další „priority“, které by nahradily čas, který člověk zamýšlí věnovat cvičení.

To záleží také na cirkadiánních rytmech člověka (ať už jsou to ranní ptáčata nebo noční sovy), která vytváří variace ve fyziologických markerech, jako je tepová frekvence a krevní tlak, z nichž každá ovlivňuje výkonnost cvičení.

Výzkum naznačuje, že u lidí, kteří cvičí na začátku dne, je větší pravděpodobnost, že se budou držet svých pravidel zdraví, protože jejich síla vůle je silnější a tlak dne se na ně ještě nenahromadil. Cvičení v dopoledních hodinách navíc souvisí s vyšší produktivitou, snížením krevního tlaku a lepším spánkem. To také urychluje metabolismus člověka, který může zlepšit spalování kalorií po celý den. Kromě toho, ranní cvičení také ovlivňuje zdravější volby po celý den. Například lidé, kteří cvičí dopoledne, mají větší šanci na zdravé stravování. Je to proto, že podvědomě chtějí žít zdravým způsobem, jakým začali svůj den.

Studie zdůrazňují, že cvičení odpoledne nebo večer je spojeno s nižší úrovní stresu, větší reakční dobou, lepší vytrvalostí a zlepšeným anaerobním výkonem. Večerní cvičení vám však může oddálit přechod během spánku do fáze hlubokého spánku.

Sečteno a podtrženo: Všechno záleží na nastavení vaší rutiny, která je v souladu s vašimi dlouhodobými fitness cíli.

Jak můžete zefektivnit trénink?
Nyní, když jste zjistili, kdy je pro vás nejlepší doba na cvičení, podívejte se na tyto čtyři jednoduché strategie, abyste získali co nejvíce ze své fitness rutiny:

  • Nenamáhejte své tělo do extrémů.
    Nesnažte se zabít v omezeném čase, kdy jste se zavázali pravidelnému cvičení. Měli byste mít realistický přístup a pochopit, že cvičení samo o sobě hned nevytvoří požadované výsledky, protože představuje malou část vašeho každodenního spálení kalorií. 
  • Soustřeďte se na jednotlivé cviky. 
    Věnujte více pozornosti kvalitě pohybu (forma, technika). Cvik dělejte raději pomalu a důkladně než udělat velké množství cviků za co nejkratší dobu.
  • Mějte na paměti princip progresivního přetížení. 
    Princip progresivního přetížení uvádí, že k tomu, aby sval zesílil, musí být tělo nuceno přizpůsobit se napětí, které je nad rámec toho, co předtím zažilo. Pokud děláte to, co jste vždycky dělali, vaše tělo se nikdy nezmění. Musíte postupně přidávat těžší cviky, abyste změnili své tělo.
  • Naučte se užívat si cvičení.
    Cvičení pro mnoho lidí není něco, co nutně chtějí dělat, ale spíše něco, co se cítí povinni dělat. To bude mít pravděpodobně následek, že vám cvičení dlouho nevydrží.

Zdroj: time.com, obrázky: pixabay.com