Znáte rozdíl mezi sacharidy a cukry? Co nám škodí a co je naopak přínosem?

Diabetici vědí, že se mají vyhýbat cukru. Ale říká se „sledujte a kontrolujte své sacharidy“. Co to znamená? Jaký je rozdíl mezi sacharidy a cukry? Existují nějaké sacharidy, které jsou pro vás lepší než jiné? Prozkoumejme rozdíl a účinky mezi nimi.

Ať už konzumujete potraviny, které obsahují rafinovaný cukr, nebo potraviny, které jsou jednoduchým uhlohydrátem, tělo přijímá obojí stejným způsobem. Slinivka břišní uvolňuje inzulín, aby přesunula cukr z krevního oběhu do buněk, kde může být použit pro energii.

Pokud není k dispozici dostatečné množství inzulínu nebo jsou buňky těla rezistentní na inzulín, přebytečný cukr zůstává v krevním řečišti. Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) nastává, když hladina glukózy v krvi stoupá nad normální rozmezí.

Konzumace potravin s vysokým obsahem cukru nebo jednoduchých sacharidů zvýší hladinu cukru v krvi. Také jíst větší porce, nebo jíst vyšší kalorické potraviny mohou negativně ovlivnit hladinu cukru v krvi.

Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit únavu, žízeň a časté návštěvy toalety. Tyto příznaky se mohou vyvinout během několika hodin nebo dnů. Pokud je hladina cukru v krvi vysoká po delší dobu, může dojít k poškození srdce, mozku, cév a nervů. 

Všichni víme, že se máme vyvarovat produktům, které obsahuje slovo „cukr“ na výživových štítcích a seznamu složek. Nicméně, cukr se schovává uvnitř všech druhů výrobků, někdy pod rouškou jiného jména. Některé jiné názvy pro cukr jsou: kukuřičný sirup, fruktóza, sacharóza, vysoký fruktózový kukuřičný sirup a maltodextrin.

Všechny tyto látky se okamžitě vstřebávají do krevního oběhu, což způsobuje, že se hladina cukru v krvi zvyšuje.

Když tělo konzumuje jednoduchý sacharid, reaguje stejným způsobem, jako kdyby konzumoval cukr. Neexistuje žádná další výživa, která by zpomalila vstřebávání výsledných cukrů do krevního oběhu, a proto se zvyšuje hladina cukru v krvi.

Je třeba se vyvarovat následujícím jednoduchých sacharidů:

 • Limonády
 • Pečivo vyrobené z bílé mouky (chleby, vdolky, koláče, sušenky atd.)
 • Cereálie
 • Těstoviny
 • Připravené ovocné šťávy / koncentráty


pexels.com

Následující potraviny mají malou až žádnou nutriční hodnotu a způsobí, že se hladina cukru v krvi sníží. Podívejte se na tyto tipy pro překonání vaší další touhy po cukru!

Existují i ​​jiné uhlohydráty (známé jako komplexní sacharidy), které mají menší vliv na hladinu cukru v krvi.

Komplexní sacharidy jsou přeměněny na cukr pomaleji, což dává tělu větší šanci regulovat množství cukru v krvi.

Komplexní uhlohydráty:

 • Celozrnné pečivo
 • Hnědá rýže
 • Quinoa
 • Luštěniny (fazole, čočka, hrách)
 • Ořechy
 • Ovoce
 • Zelenina

Nejlepší způsob, jak si vychutnat sacharidy, je v kombinaci s potravinami, které pomohou ještě více zpomalit jejich vstřebávání. Pokud je komplex sacharidů spárován s vlákninou, proteinem nebo tukem, je absorbován ještě pomaleji a hladina cukru v krvi zůstane stabilnější.

Například namísto prostého kusu toastu na snídani zkuste plátek celozrnného chleba s vejcem a několika plátky avokáda. Místo mísy obilovin si vychutnejte misku řeckého jogurtu s čerstvým ovocem nebo nakrájeným jablkem a sypanou skořicí. A navíc, skořice je skvělá pro diabetiky! Slyšeli jste termín superpotravina? Superpotravina je potravina, která obsahuje fytonutrienty, vitamíny, minerály a antioxidanty v množstvích dostatečně vysokých, aby byla považována za vysoce prospěšnou pro zdraví člověka. Skořice rozhodně splňuje podmínky!

Mít diagnostikovanou vysokou hladinu cukru v krvi neznamená, že si nikdy nemůžete užívat potravin, které máte rádi. Můžete si je vychutnat různými způsoby, a to i se sebemenšími změnami, které mají pozitivní vliv na hladinu cukru v krvi a celkové zdraví!

Zdroj: healthline.com, obrázky: pixabay.com