Kolem padesátky začněte myslet na důchod: 3 chytré tahy před koncem kariéry

Cítíte se stále mladí a výkonní, máte zajímavou práci, ale pokud je váš rodný list starý něco přes půl století, neměli byste otálet s přípravami na (nedohledný) konec kariéry a (možná ještě nedohlednější) odchod do důchodu. Vaši rodiče ve stejném věku už „stříhali penzijní metr“, ale vy byste měli udělat ještě minimálně tři důležité kroky ke klidnému penzijnímu odpočinku:  

1. Dožeňte, co se dá

Možná jste během prvních desetiletí pracovního života nedokázali docenit moudrost ukládání trochy hotovosti na důchod, když se peníze daly utratit za tolik jiných zajímavých věcí. Pokud je vám teď něco přes 50 a důchod je za dveřmi, pak pro vás platí vrchovatou měrou dvě osvědčené rady:

  • Nikdy není pozdě začít se spořením
  • Měli byste se snažit o extra příspěvek ke svému penzijnímu plánu jak osobnímu, tak v zaměstnání. Dle zákona o dani z příjmu máte možnost snížit svoje daňové zatížení částkou až 24 tisíc korun, a sice v případě příspěvku na penzijní připojištění a životní pojištění. Takto vložené peníze přitom mohou být z jakéhokoli zdroje (třeba dědictví nebo výplata z jiných investic), ne jen plat nebo zisk. Přesto můžete daňový odečet uplatnit.

2. Udělejte něco šikovného pro potomstvo

Děti a vnoučata nemusejí kráčet ve vašich bezstarostných stopách. Každý člověk v jakémkoli věku může začít vhodně plnit svoje důchodové konto, na které může přispívat kdokoli. Pro účastníka penzijního připojištění je maximální daňově uznatelná částka 24 tisíc korun.

3. Pracujte déle

Pokud chcete pracovat dál a můžete si dovolit odchod do důchodu odložit, můžete získat extra penzijní peněžní prostředky jak od státu, tak i z profesního či osobního penzijního plánu, který máte. U osobního plánu je každý rok, o který odložíte odchod do důchodu, zároveň i dalším rokem výdělku, z něhož můžete přispívat, ale také rok investičního půstu navíc a o rok kratší doba, během které vám bude vyplácena penze. Všechny tyto faktory vám důchod zvýší. Jakmile dosáhnete důchodového věku, máte na výběr…

3 možnosti jak prostředky ze svého penzijního připojištění čerpat:

  • Můžete si nechat vyplatit celou naspořenou částku včetně státních dotací a zhodnocení. V takovém případě ale zaplatíte daň z kapitálových výnosů.
  • Další možností je nechat si po smluvenou dobu vyplácet poměrnou část prostředků, které máte naspořeny, a to až do jejich úplného vyčerpání.
  • Poslední možností je nechat si po zbytek života vyplácet důchod. Jeho výši přitom navrhne penzijní fond.

Ať už zvolíte kteroukoli variantu výplaty, připadají v úvahu za jediného předpokladu. A tím je to, že na své stáří musíte začít myslet v dostatečném předstihu.

Zdroj: Forbidden Advice, Reader´s Digest Association Limited (Dobře utajené rady). Náhledová fotografie: Gettyimages