Lidské tělo během letu aneb Co se s námi děje vysoko nad zemí

Opět jich nad našimi hlavami proletí stovky a přepravují stále více lidí. Řeč je o letadlech a letecké dopravě, která je v dnešní době většinou populace čím dál více oblíbená. Co už možná nevíte je fakt, že právě letecká doprava má nemalý vliv na váš organizmus.

Únava

Mnozí z vás jistě znají ten pocit, kdy se usadíte do sedačky, zapnete notebook či mobilní telefon a jste připraveni vrhnout se do práce nebo hraní her, ale běda. Najednou vás přepadne únava. Na vině je totiž výška, ve které se letadlo nachází, respektive tlak vzduchu, kvůli kterému dojde k poklesu kyslíku v krvi, dozvíte se na webu Centers for Disease Control and Prevention.

Chutě a uši

Další zajímavostí je, že ve výšce kolem 10 tisíc metrů se snižuje schopnost vnímat sladké či slané chutě až o neuvěřitelných 30 procent. Snad každý, kdo někdy letadlem cestoval, ví, že při vzletu a přistání dochází k často až bolestivému zaléhání uší. Důvodem je rychlost, kterou se mění tlak v kabině, se kterou se ucho neumí rychle vypořádat. Na pomoc v tomto případě přichází žvýkačka nebo cucavé bonbóny.

Hlava

Znepříjemnit let může i bolest hlavy. Důležité je tedy v průběhu letu dbát na pitný režim, ale pozor na výběr tekutin. Podle studie Aerospace Medical Association se plyn v lidském těle zvětší až o 25 procent, takže opatrně se sycenými nápoji.

Jak doletět ve zdraví? Fotka od jcomp z Freepik

Nohy

Dlouhé sezení způsobuje hromadění krve v dolních končetinách, což vede k pocitu těžkých a oteklých nohou. Docházet může k tvorbě krevních sraženin, které, pokud se uvolní do oběhu, můžou způsobit velké zdravotní problémy.

Co dělat, aby k tomu nedošlo?

Žilní trombóza se projevuje bolestí a teplem v nohou, pocitem pálení kůže na končetině, zarudnutím a otokem kotníku nebo lýtka. Už při koupi letenky si vyberte sedadlo do uličky, které vám poskytne více prostoru k protažení a umožní častější procházky po letadle. Kromě chůze je pro proudění krve v žilách dobré oplachování končetin studenou vodou nebo přikládání chladivých obkladů. Velmi důležité jsou kompresní punčochy a pohodlné, spíše volné, kalhoty nebo sukně. Nezapomínejte dodržovat pitný režim – každé dvě hodiny vypijte alespoň 300 ml vody. Neužívejte léky na spaní a uklidnění. „Spánek snižuje svalové napětí v končetinách, což vede ke zpomalení krevního toku v žilách,“ upozorňují žilní specialisté.

Zdroj: www.cdc.gov. Náhledová fotografie:  Dawid Cedler z Pixabay