Muži s malými koulemi jsou lepší otcové, tvrdí studie

Na univerzitě v Kalifornii se uskutečnila zajímavá studie, při níž bylo sedmdesát mužů, otců dětí ve věku batolete, podrobeno neobvyklému výzkumu, který hledal souvislost mezi intenzitou opatrovatelských sklonů a velikostí varlat. Vědci při ní zjistili, že mezi těmito dvěma veličinami existuje určitá korelace, ze které jasně vyplývá, že méně obdaření muži mají výrazně rozvinutější otcovské a pečovatelské sklony.


Neznamená to, že všichni muži s velkými varlaty jsou špatní tátové. Ukázalo se jen, že jsou v péči o své potomky mnohem méně praktičtí a pohotoví. Jinými slovy, u obdařeného muže je výrazně menší pravděpodobnost, že uprostřed rozkoukaného sportovního přenosu pohotově vyskočí z gauče, aby vykoupal a nakrmil své dítě.


Cílem studie bylo především ověřit evoluční teorii, podle které se zvířata dělí z pohledu reprodukce do dvou skupin, kdy jedna je určena pro rozmnožování a druhá pro výchovu. Muži, stejně jako všichni ostatní zvířecí samci, si chtějí ze své živočišné podstaty po splnění úkolu, tedy po úspěšném vypuštění svých pohlavních buněk, v klidu sednout a relaxovat. Z pudového hlediska je tím jejich rodičovská úloha splněna. Oproti tomu méně obdaření muži jsou dle výzkumu daleko příznivěji nakloněni i následnému vynakládání úsilí na výchovu dítěte, na které se podílí mnohem intenzivněji než jejich lépe vybavení kolegové.

Důvod toho všeho je vcelku prostý. Menší pohlavní žlázy znamenají i nižší množství pohlavních buněk, proč tedy plýtvat zbytečně energii na páření? Tuhle starost vložila příroda na bedra samcům předurčeným pro reprodukci, tedy těm obdařenějším, disponujícím tím pádem i nesrovnatelně větším množstvím spermií. Samci z opačného proporčního spektra proto jsou, jak už bylo zmíněno, určeni pro výchovu. Závěrem je třeba zmínit, že ačkoliv máme se zvířaty společné všechny základní principy našeho života a z genetického hlediska už nám přírodu nikdo neodpáře, jsme vybaveni moudrostí a schopností sebeuvědomění, díky čemu se dokážeme nad pudové jednání povznést a hledat konstruktivní řešení. A to platí i pro reprodukci a výchovu.

zdroj: pnas.org, redakce, Titulní obrázek: Pixabay.com/bethekindkid2