Které potraviny dokáží posílit vaši imunitu?

Je mnoho možností jak posílit imunitu. Můžete zvolit zdravou a pestrou stravu, dostatečný a kvalitní spánek, nebo například užívání probiotik a všelijakých doplňků stravy. Existují různé potraviny, které podporují imunitu a na 5 z nich se dnes zaměříme. 

SLUNEČNICOVÁ SEMÍNKA

Slunečnice je krásná, žlutá květina, kterou určitě všichni známe. Ne každý ale ví, co v sobě ukrývají její kouzelná semínka. 

Obsahují plno živin jako je fosfor, hořčík, mangan, vitamín B6 a především vitamín E, který reguluje a udržuje správné fungování imunitního systému. Tato semínka se dají výborně kombinovat do polívek či různých salátů a jsou bohaté na zdravé tuky. Nezapomínejte na ně! 

KIWI

Kiwi patří mezi exotické ovoce, které nemusí chutnat zrovna každému. I přesto je pro naše zdraví velmi prospěšné. Obsahuje draslík, vitamín K a především spoustu vitamínu C, který velmi účinně bojuje s viry a bakteriemi a napomáhá při tvoření bílých krvinek. 

Zajímavostí je, že v porovnání např. s jablkem obsahuje kiwi až 17x více vitamínu C, 6x více hořčíku a 2x tolik železa. 

Máte alespoň jedno takové kiwi právě teď po ruce? Hned se do něj pusťte.  

PAPÁJA

Fotka od alleksana z Pexels

Mezi méně obvyklé ovoce patří papája, které se jinak přezdívá ovoce andělů a je přímo nabita vitamínem C. Jeden kousek takové papáji obsahuje více než 200% denního doporučovaného příjmu vitamínu C. Doporučuji si pohlídat, aby papája nebyla při koupi příliš měkká na dotek a neměla žádné skvrny, ani zelenou barvu. 

Přidává se do salátů, do koktejlů nebo se také může zpracovat v omáčku. 

DRŮBEŽ

Fotka od Engin Akyurt z Pexels

Kuřecí, krůtí a jiná drůbež je skvělým zdrojem vitaminu B-6. Jedna porce krůtího nebo kuřecího masa má zhruba 50% denního doporučeného množství vitaminu B-6, který pomáhá tělu vytvářet bílkovinu zvanou interleukin-2, která pomáhá řídit působení bílých krvinek. Je také nezbytný pro tvorbu nových a zdravých červených krvinek. Podle výzkumů se zjistilo, že kuřecí polévka může zlepšit příznaky nachlazení a má schopnost zabránit tomu, abyste onemocněli. 

DROBNÍ KORÝŠI A MĚKKÝŠI

Fotka od ROMAN ODINTSOV z Pexels

Spoustu lidí se neodváží ochutnat tento skvost a poté je překvapeno, že měkkýši a korýši nejen chutnají skvěle, ale je to také skvělý způsob, jak posílit imunitní systém. Pokud se pokoušíte do své stravy přidat více zinku, jsou pro vás to pravé. Zinek se podílí na mnoha aspektech buněčného metabolismu a hraje roli v imunitní funkci, syntéze proteinů, hojení ran, syntéze DNA a také při dělení buněk.

Zdroj: detoxikace-organismu.info, Náhledový obrázek: Jill Wellington z Pexels