Americká kryptoložka Elizebeth Smith Friedmanová rozluštila kódy během první světové války, prohibice a druhé světové války – ale její úspěchy nebyly odhaleny až do její smrti.
Po desetiletí měly Spojené státy tajnou zbraň. Během první světové války, druhé světové války a prohibice se země často obracela na talentovanou lamačku kódů jménem Elizebeth Smith Friedmanová, aby rozluštila nepřátelské šifry i tajné kódy pověstí.
Obdařená schopností všímat si vzorů, které ostatním unikaly, se Friedmanová stala jedním z prvních amerických lamačů kódů během první světové války. V následujícím desetiletí ona a její úředník prolomili 12 000 šifrování zaslaných pašeráky během prohibice. A během druhé světové války Friedmanovy schopnosti luštit kódy pomohly odvrátit nacistické spiknutí s cílem zahájit převraty v Jižní Americe.
Navzdory všem svým úspěchům však Friedmanové práce často zůstávala bez povšimnutí. Muži jako J. Edgar Hoover si často připisovali zásluhy a sama Friedmanová slíbila, že o své práci během svého života nikdy neřekne.
Ale v roce 2008 odtajněné spisy odhalily pravdu – že Elizebeth Friedmanová, „matka kryptologie“, hrála klíčovou roli jako luštitelka kódů během některých z nejnebezpečnějších okamžiků národa.
Elizebeth Smith Friedmanová se narodila 26. srpna 1892 a její matka ji pojmenovala tak, aby jí nikdy nikdo neříkal „Eliza“, měla od začátku lásku ke slovům. Podle časopisu Time ráda četla a psala od mladého věku a Smithsonian Magazine uvádí, že trvala na tom, že bude navštěvovat vysokou školu jako hlavní anglická literatura proti přání svého otce.
Při práci pro Fabyana v Riverbank Laboratories se Friedmanová dozvěděla o kódování – a setkala se se svým manželem Williamem. Podle U.S. Naval Institute je přitahovalo pohrdání jedním z jejich nadřízených, o kterém věřili, že vidí vzory tam, kde žádné neexistují, a jejich společná láska k luštění kódů.
Když vypukla první světová válka, hlásí Smithsonian Magazine, Fabyan dobrovolně nabídl svůj tým detektorů na ministerstvo války, aby pomohli rozluštit nepřátelské zprávy. Podle U.S. Naval Institute byla v té době v USA jen hrstka detektorů kódů a Friedmanová a její nový manžel byli dva z nich.
„Když Spojené státy vstoupily do první světové války, bylo v této zemi známo tak málo kódů a šifer, že my sami jsme museli být žáky, dělníky a učiteli současně,“ poznamenal Friedman v nepublikovaných pamětech, o nichž informoval časopis Smithsonian Magazine.
Když zuřila válka, Elizebeth Smith Friedmanová a její manžel se pustili do práce.
Během první světové války Elizebeth Smith Friedmanová a její manžel strávili asi čtyři roky prací v jediné kryptologické laboratoři v zemi, podle Národní bezpečnostní agentury. Americký námořní institut navíc uvádí, že novomanželé měli na starosti veškeré prolomení kódů ve Spojených státech během prvních osmi měsíců války.
Nejen, že vyvinuli metodiky, které se používají dodnes, ale oba prokázali své schopnosti jako kódovatelé. Pár byl požádán, aby se přestěhoval do Washingtonu D.C., kde William pracoval v armádním rezervním signálním sboru a Friedman se připojil k pobřežní stráži, která byla tehdy součástí ministerstva financí.
Přestože první světová válka skončila, Spojené státy měly před sebou nový problém. Po začátku prohibice v roce 1920 byla země náhle zaplavena pašeráky, kteří nelegálně pašovali alkohol. Pobřežní stráž chtěla, aby Friedman pomohl rozluštit jejich kódy.
„Vládní orgány činné v trestním řízení neměly o nic větší chuť [vynucovat prohibici] než veřejnost, která milovala jejich nápoj,“ napsala Friedmanová o svém novém úkolu podle časopisu Smithsonian Magazine. „Ale vládní úředníci, kteří byli alespoň s malými výjimkami čestní, neměli jinou možnost, než pokračovat v rigidních mučivých cestách pokusů porazit operace zločineckých gangů, které byly tak odhodlané umlčet veřejnost.“
Ona a její úředník vyřešili přibližně 12 000 šifrování během prohibice. Time uvádí, že její porušení kódu vedlo k 650 trestním stíháním a že Friedmanová svědčila ve 33 soudních případech.
„Paní Friedmanová udělala neobvyklý dojem,“ napsal plukovník Amos W. Woodcock, zvláštní asistent generálního prokurátora, o jednom z Friedmanových svědectví, podle Smithsonian Magazine.
„Její popis umění dešifrování a dekódování se usadil v myslích celé její kompetence svědčit.“
Práce Elizebeth Smith Friedmanové během druhé světové války byla často frustrující. Za prvé, námořnictvo převzalo pobřežní stráž v roce 1941 a degradovalo ji kvůli jejímu pohlaví. Za druhé, Friedman byl pověřen prolomením kódů nacistických špionů v Jižní Americe, ale podle historie chtěl pracovat na složitějších kódech používaných japonskou a německou vládou.
Přesto se Friedman pustil do práce. Jejím úkolem bylo špehovat nacisty, u kterých se USA obávaly, že podpoří převraty v Jižní Americe a destabilizují region. Tato práce byla výrazně ztížena, když ředitel FBI J. Edgar Hoover upozornil nacisty tím, že předčasně zahájil razii a odhalil zpravodajskou operaci na místě, podle Smithsonian Magazine.
Friedmanovi se však uznání dostalo jen zřídka. Smithsonian Magazine uvádí, že Hooverová si připsala zásluhy za většinu svého úspěchu a U.S. Naval Institute poznamenává, že místo ní byl uznán i nadporučík pobřežní stráže Leonard T.
Friedmanové úspěchy zůstaly bez povšimnutí. Podle amerického námořního institutu její rodina ve vánočním dopise z roku 1944 oznámila, že William Friedman obdržel ocenění za výjimečné služby se zlatým věncem – Friedman, jak se říká, pracoval „rutinní námořní práce“.
Když Elizebeth Smith Friedmanová v roce 1980 zemřela, řekla o svých úspěších jen málo. Skutečně, Time uvádí, že složila námořní přísahu, ve které slíbila, že během svého života neodhalí všechny podrobnosti o své práci.
To vše se však změnilo v roce 2008, kdy bylo odtajněno mnoho spisů týkajících se Friedmanovy práce. Najednou vyšly najevo její úspěchy jako lamače kódů během první světové války, druhé světové války a prohibice.
zdroj: Smithsonian magazine, ATI, Titulní obrázek: Upravený redakci, Wikimedia Commons/NSA website, Public Domain