Sphynx: Patříte mezi jejich milovníky, nebo se vám z těchto koček dělá husí kůže?

Těžko najít v kočičí říši zástupce, který by v nás vyvolával tak rozporuplné pocity. Při pohledu na fotky sphynxů se vám v hlavě rozezní něžná hudba, nebo se vám tato zvířata naprosto příčí? Odkud plemeno pochází a jak se o něj pečuje?

Rodinná kočka

I když na první pohled vypadá poněkud nepřístupně, plemeno Sphynx se považuje za věrného domácího mazlíčka, který rozhodně bude stát o vaši pozornost. Skvěle se snese nejen s dětmi, ale také s domácími mazlíky. Rozhodně se tak, na rozdíl od chlupatých mainských nebo norských lesních koček, nedočkáte chuchvalců srsti po celém bytě. Číča je energická, aktivní a hravá.

Sphynx se skvěle snese s dalšími kočkami a zvířaty. 
Fotka od mrviktorzolotukhin z Pixabay.
Sphynx se skvěle snese s dalšími kočkami a zvířaty.
Fotka od mrviktorzolotukhin z Pixabay.

Nulová péče? Ani omylem!

Pokud byste si chtěli toto plemeno pořídit s vyhlídkou toho, že není třeba je bez chlupů nijak udržovat, byli byste na omylu. Naháč potřebuje údržby mnohem více, než se zdá. Kůže těchto koček je poměrně citlivá, musí se často umývat kvůli potu, pečovat budete také o uši a drápy. A co v létě? Bingo! Pokud si budete přát svého mazlíka vzít na slunce, bude potřebovat stejnou ochranu proti UV záření, jako vy. Jemná kůže by se v případě špatné péče velmi rychle spálila.

Kočky plemene Sphynx. 
Fotka od mjlovesmm z Pixabay.
Kočky plemene Sphynx.
Fotka od mjlovesmm z Pixabay.

Původem z Kanady

Bezsrstá kočka pochází z kanadského Ontaria. Tam se klasické kočce narodilo jedno, které bylo zcela nahé. Následně kocoura zkřížili znovu se svou matkou a bylo z toho sedm koťat, čtyři z nich nahé. Započal chov tohoto plemene, které je dnes považováno za ušlechtilé. Pokud se vám tyto malé šelmy líbí, je dobré vědět, že v průměru se dožívají zhruba 15 let, takže budete mít skvělého parťáka na skutečně dlouhou dobu.

Pozor na mýtus o tom, že jsou bezsrsté kočky vhodné pro alergiky. Není tomu tak, člověk je totiž většinou alergický také na některou součást kočičích slin.

Zdroj: https://www.thesprucepets.com/. Náhledová fotografie: Getty Images