Červený čaj rooibos: Lékárna v šálku? Pomáhá při vysokém tlaku, tlumí záněty, detoxikuje a nejen to

Rooibos je již po staletí oblíben a konzumován pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Obsahuje spoustu antioxidantů, napomáhá zdravému trávení a je účinný v boji proti zánětlivým procesům. Někteří jej považují za skvělého pomocníka při hubnutí a připisují mu schopnost významně potlačit chuť k jídlu!

Rooibos má od ostatních čajů poměrně znatelně odlišitelnou barvu i chuť. Jeho zbarvení bývá červené až červenohnědé a chuť spíše nasládlá až ořechová. Získává se z lístků keře Aspalatus linearis rostoucího na malém území západního pobřeží jižní Afriky. Není to tedy pravý čaj, nicméně je jeho populární bezkofeinovou alternativou.

Pojďme se na některé jeho benefity podívat zblízka!

  1. Zásobárna antioxidantů. Jak již bylo řečeno, rooibos je bohatý na antioxidanty, zejména pak na aspalatin a kvercetin. Aspalatin hraje významnou roli především u diabetiků. Pravidelná konzumace totiž snižuje riziko vzniku vaskulidity a aterosklerózy. Podobnými účinky disponuje i kvercetin, který napomáhá tlumit záněty a potlačuje virové a bakteriální infekce.
  2. Zdravé srdce. Právě díky vysokému obsahu antioxidantů má rooibos příznivý vliv na zdraví našeho srdce. Pití červeného čaje pozitivně ovlivňuje náš krevní tlak a cholesterol. Šestitýdenní studie prokázala, že každodenní konzumace rooibosu dokázala značně snížit hladinu „špatného“ LDL cholesterolu v krvi.

Jak na přípravu?

V kraji, odkud rooibos pochází, je zvykem jej popíjet s cukrem a mlékem. Příprava samotného čaje však není nijak náročná. Rooibos se připravuje jako klasický černý čaj, stačit vám bude vrchovatá lžička sypané směsi, vroucí voda a 3 až 4 minuty času. A voilá, je hotovo!

Na co si dát pozor

Konzumace rooibosu nepředstavuje žádné zásadní zdravotní riziko. Nicméně některé výzkumy ukázaly, že pití velkého množství tohoto nápoje může zvyšovat hladiny estrogenu v krvi, proto by se tomuto typu čaje měly raději vyhnout ženy citlivé na kolísání hladiny estrogenu. Jako u všeho tu tak platí zásadní pravidlo: všeho s mírou!

Zdroj: healthline.com, webmd.com, Náhledová fotografie: Getty Images