Nesnídáte? Zjistěte, proč vás to nemusí znepokojovat

Snídaně vám nic neříká, máte problém do sebe dostat hrnek kafe, a přesto se na vás ze všech stran valí informace, že je to nejdůležitější jídlo dne? Pokud se ráno probudíte, netrápí vás pocity vlčího hladu a vy si lámete hlavu s tím, co je špatně, nezoufejte. Důvody mohou být prosté.

Bohatá večeře

Nemluvíme ani tak o velikosti porce jako o obsahu makroživin. Pokud vaše večeře byla bohatá na bílkoviny a tuky, pak je záhada vyřešena. Tyto makroživiny totiž zpomalují vyprazdňování žaludku, resp. prodlužují pocit sytosti, který tak může jednoduše vydržet až do následujícího rána. Zejména bílkoviny mají schopnost ovlivnit hladinu hormonů, především pak hormonu gherlinu, a tudíž po ránu nemáte chuť k jídlu.

Pokud dáváte přednost večeřím nebo půlnočním svačinkám před snídaní, je to naprosto v pořádku. Jen dbejte na to, abyste v průběhu dne přijali dostatek všech živin a zároveň nezanedbávali pitný režim. Když není chuť k jídlu, nebývá ani žízeň.

Hormony

Každodenní fluktuace hormonů jsou naprosto přirozené. Některé studie však ukázaly, že se hladiny adrenalinu a leptinu mohou k ránu zvyšovat. Adrenalin, resp. epinefrin potlačuje chuť k jídlu a zvyšuje odbourávání sacharidů uložených v játrech a svalech, které pak naše tělo využívá jako palivo. Leptin podporuje pocit sytosti.

Každý organismus je však jiný, pokud se u vás vyskytnou náhlé nebo extrémní změny v pocitech hladu nebo chuti k jídlu, neváhejte kontaktovat vašeho lékaře.

Máte splín?

Úzkost a deprese ovlivňují naše celkové duševní rozpoložení. Není tedy překvapením, že pokud nás něco trápí, tak obvykle nemáme vůbec chuť k jídlu. Jestliže se jedná o krátkodobý stres, není to nic, čeho byste se měli obávat. Zpozorněte v případě, kdy se váš nedostatek apetitu začne projevovat sebemenšími úbytky na váze.

Zdroj: healthline.com / Náhledová fotografie: pixabay