Práce z domova může způsobovat bolesti. Jak je zmírnit?

V případě že vaše práce vyžaduje dlouhé sezení u počítače, určitě víte, jak se setrvání v této poloze může podepsat na vašich zádech, krku, zápěstích a dalších. A pokud pracujete z domova, jako mnoho z nás v této době, tyto bolesti mohou být intenzivnější, pokud pracujete u provizorního stolu (např.: kuchyňské linky, pohovky).

Záda tvoří komplexní síť disků, kloubů, svalů a nervů a sezení se špatným držením těla může tento systém zbytečně zatěžovat nebo může způsobit nerovnoměrné rozptýlení tlaku na páteř.

Gauč nebo křeslo?

Vzhledem k tomu, že se naše týdny práce z domova změnily na měsíce, můžete zaznamenat více bolestí těla než obvykle. Jednou z příčin může být celodenní ležení v posteli nebo na gauči s notebookem na klíně. I když je lákavé využívat pohodlí domova, je důležité dobře zacházet se svým tělem, a odstranit některé špatné návyky které si při práci doma neúmyslně vytváříme.

Zde jsou některá snadná řešení pro prevenci a zmírnění bolesti:

Správné držení těla

Udržování dobrého držení těla je klíčové, když se snažíte minimalizovat bolesti zad z celodenního sezení. Jako možné řešeíí jsou stolní židle speciálně navržené k prevenci bolesti zad. Některé z verzí vyšší třídy mohou stát více než 20.000 Kč, přičemž ale existují i možnosti, které vaše peněženka spíše ocení. 

Může pomoci i malý polštářek!

Pokud si nemůžete dovolit drahou ergonomicky tvarovanou židli, jakákoliv pohodlná postačí. Nezapomeňte si nastavit výšku tak, aby vaše chodidla ležela rovně na podlaze, a zkuste se posadit rovně. S případným nepohodlím může pomoct malý polštář za dolní částí zad.

Můžete také vyzkoušet přístroj na kontrolu držení těla. Zařízení jemně bzučí, aby vám připomnělo sedět vzpřímeně, když cítí, že se hrbíte. Můžete si zařízení přilepit k zádům pomocí lepicích pásků nebo nosit trenažér držení těla na náhrdelníku obráceném dozadu, aby se opíral o záda.

Nezapomínejte na pohyb!

Nezapomeňte také vstát a pohybovat se. V kanceláři to přicházelo přirozeně, když jste si povídali s kolegy, chodili na kávu nebo na přestávky na oběd apod. Doma je ale snadné ztratit pojem o čase a najednou si uvědomit, že jste celé hodiny nevstali ze židle.

Máte obrazovke ve správné výšce?

Lidé by si také měli být jisti, že si správně nastavují své monitory, klávesnice a myši pro správné držení těla. Vaše oči by měly právně být ve stejné úrovni s horním řádkem obrazovky.

V případě že se vaše oči začnou cítit napjatě, můžete snížit jas svého monitoru nebo displeje. Adekvátní osvětlení ve vašem pracovním prostoru může také pomoci minimalizovat namáhání očí při celodenním sledování obrazovky.

Zmírnění zatížení končetin

Pokud pocítíte bolesti zápěstí, rukou, nebo jejich necitlivost, je na místě zvážení zakoupení ergonomické klávesnice, myši nebo podložky pod myš která může napomoci zmírnení namáhání vašeho zápěstí. Je to poměrně malá investice, která by však mohla výrazně zlepšit vaše příznaky. Existují také snadná cvičení na zápěstí, která mohou pomoci snížit bolest zápěstí. Pokud však bolest nebo necitlivost přetrvávají, měli byste navštívit lékaře. V krajních případech mohou totiž tyto případy vést až nutnosti nošení dlahhy, podstoupení fyzioterapie nebo dokonce chirurgickému zákroku.

Myslete na odpočinek

Žádný lék na bolest samozřejmě není levnější než pauza na protahování nebo procházku. Mnoho zdravotníků doporučuje, abyste vstávali alespoň každou půl hodinu, i když je to jen protažení nebo procházka po domě. I krátká přestávka vám může výrazně pomoci.

Zdroj: medicaldaily.com, Náhledový obrázek: Karolina Grabowska z Pexels