Dvěma porcemi ovoce denně proti diabetu II. typu

Pokud trpíte cukrovkou II. typu, tak moc dobře víte, jak důležité je hlídat si denní příjem sacharidů. Sacharidy si naše tělo přetváří na jednoduché cukry, které pak následně ovlivňují hladinu glykémie, resp. koncentraci glukózy v krvi. Čím jsou přijímané sacharidy komplexnější, tím lépe, protože hladina glykémie stoupá pozvolna. Jak je to ale v případě ovoce, které je plné fruktózy? Máme pro vás dobrou zprávu!

Není fruktóza jako fruktóza

Fruktóza je monosacharid, řadí se tedy mezi jednoduché cukry. Trávení jednoduchých cukrů je okamžité, organismus se nemusí zdržovat žádným štěpením. Nicméně u fruktózy je proces trávení trochu komplikovanější. Fruktóza musí být játry nejprve přeměněna na glukózu, aby přijatou energii z cukrů naše tělo dokázalo využít. Na rozdíl od glukózy tak nezpůsobuje náhlou změnu hladiny glykémie a odborníci ji v tomto ohledu považují za relativně bezpečnou.

Jenže je tu jedno velké ALE! Fruktóza může mít až 40% míru lipogeneze, což znamená, že až 40 % energie přijaté z fruktózy se automaticky přeměňuje a ukládá jako tuk! Na co si tedy dát pozor?

Ovoce má zelenou

Fruktóza ve formě přírodního cukru nepředstavuje zásadní problém. Ovoce je na rozdíl od průmyslově zpracovaných potravin, které běžně konzumujeme, plné vitamínů, minerálů a vlákniny, která prospívá nejen našemu celkovému zdraví, ale především našemu trávení a střevní mikroflóře.

A jaké ovoce si můžeme dopřát? Naše možnosti jsou v tomto ohledu téměř neomezené. Nejméně cukru obsahují bobuloviny (ostružiny, jahody, rybíz), pozor na exotičtější druhy ovoce (ananas, vodní meloun, přezrálé banány) a na ovoce sušené!

Dvě porce ovoce denně jsou doporučovány nejen diabetikům. V ideálním případě by měly být stálicí v jídelníčku každého, kdo se chce stravovat zdravě a racionálně!

Pozor na „dia“ výrobky!

Zní to zvláštně? Přesto to dává smysl. Takzvané „dia“ výrobky, byť už se tak v současné době potraviny označovat nesmí, sice neobsahují klasický bílý cukr, ale u velké části z nich je při výrobě použita právě fruktóza, která je jednak sladivější než cukr a, jak jsme již nastínili, podporuje ukládání tuků v organismu. Kromě toho jsou tyto potraviny obecně kaloricky mnohem vydatnější, než jejich běžné dostupné alternativy.

Proč je tedy fruktóza v ovoci povolena a v potravinách určených pro diabetiky nikoliv? Klíčem k úspěchu je množství. Cílem diabetiků by mělo být snížení hmotnosti a zbavení se nadměrného tuku v těle. Při konzumaci „dia“ potravin člověk nabývá pocitu, že jsou tyto pro něj bezpečné a může jich zkonzumovat neomezené množství, což problém s nadváhou může naopak prohlubovat.

Poraďte se s lékařem, pokud si nejste jisti, jaké potraviny pro vás mohou představovat riziko, a nezapomeňte, že v jednoduchosti je síla! Držte se základních potravin, které jsou pro naše tělo přirozené, a dbejte na to, aby se každé vaše jídlo skládalo z hodnotného zdroje komplexních sacharidů, bílkovin a tuků a uvidíte, že se brzy budete cítit mnohem lépe!

Zdroj: healthline.com, medicalnewstoday.com / Náhledová fotografie: freepik