Jak na rapidní zdražování energií: Jednoduché kroky jak ušetřit, aniž byste se museli v domácnosti výrazně omezovat

V zimě a je naše spotřeba energií nepochybně vyšší než v jiných ročních obdobích. Spoustě rodin zvýšení cen energií ničí rodinné rozpočty, které jsou mnohdy už i tak na hraně. Lámete si hlavu s tím, jak alespoň trochu snížit své výdaje, aniž byste se museli výrazně omezovat? Už nemusíte, dnes si na to totiž posvítíme za vás.

1. Zbavte se starých žárovek

Staré neúsporné žárovky vám na výdajích přidají až o 80 % navíc než úsporné LED žárovky, které navíc vydrží svítit až dlouhých 20 let. Proto by výměna žárovek za nové měl být váš první krok na cestě za úsporou.

2. Domácí práce dělejte více ekologicky 

Vaření, praní, sprchování, žehlení. Všechny tyto činnosti opakujeme téměř každý den a proto i tady jsou výdaje velmi vysoké. Naštěstí můžete velmi jednoduše své výdaje snížit. Při vaření vždy používejte pokličky, které udržují teplo. Při praní prádla, které není výrazně špinavé zase snižte teplotu, zkraťte si sprchování o minutu a nezapomínejte vypínat vodu při holení či mytí vlasů. Od žehlení zase nikdy neodcházejte, aniž byste žehličku vypojili ze zásuvky. Rozdíl udělají také neustále zapojené adaptéry v zásuvce, které zrovna nepoužíváte.

3. Pořiďte si chytrou domácnost

Vytvořením chytré domácnosti budete moci ze svého chytrého telefonu dálkově ovládat elektroinstalaci, termostat, osvětlení, ale i kamery nebo domácí alarm. Jednoduše si pak třeba vypnete topení po dobu vaší nepřítomnosti, a před cestou domů jej zase zapnete, abyste dorazili do teplého domova. Stejně tak to platí, pokud třeba někde zapomenete zhasnout a v telefonu si pak jednoduše vše zkontrolujete, případně vypnete.

4. Odpojujte zařízení ze zásuvek

Častým zlozvykem v domácnostech je neodpojování zařízení ze zásuvek. Možná se vám zdá, že takto se elektřina nespotřebovává, bohužel byste se však spletli. V současné době, kdy energie dosahují opravdu vysokých cen, se vyplatí zařízení ze zásuvek vypojovat. Pokud na to zapomínáte, pořiďte si zásuvky či prodlužky s tlačítkem na vypínání.

Zdroj: https://www.greenmatch.co.uk, Náhledový obrázek: Gettyimages