Jak si doma nebo na zahrádce vypěstovat ředkvičky ze semen. Co vše je jedlé?

První jarní zelenina, na které si pochutnáte, pokud máte na zahradě nebo lodžii malý skleníček. Jak si je vypěstovat a co vše se může sníst?

Nenáročné pěstování

Ředkvičky nejsou nikterak náročné na kvalitu půdy, pouze potřebují trochu kompostu v zemině. Nejvíce se jim daří, když je zasejete do prokypřené půdy. Nejprve si nachystejte řádky, které budou hluboké asi dva centimetry. Pokud jich budete dělat více, dodržte vzdálenost 10 centimetrů od sebe. Půdu lehce namočte a poté se dejte do výsevu.

Nutno sjednotit

Již za týden od výsevu je nutné probrat ředkvičky a vytvořit tak prostor k tomu, aby se mohly vytvořit bulvy. Jednocení je u ředkviček, podobně jako u řepy, nezbytné. V případě, že necháte růst příliš mnoho rostlinek vedle sebe, budou pro nedostatek prostoru růst do listů, nikoliv do bulvy. Nemusíte se ale obávat, že byste takto zbytečně vyhazovali cenné zdroje vitamínů – naklíčené ředkvičky přidejte do oblíbeného salátu.

Ideální pro jarní období

Půdu udržujte stále vlhkou, abyste předešli dřevnatění. Stejně tak pamatujte, že ředkvičky jsou vhodné k pěstování na jaře a na podzim, v případě letního výsevu by vám vyletělo listí, nikoliv objem zeleniny.

Sníst můžete nejen bulvy ředkviček, ale také listy či květy. 
Fotka od tookapic z Pixabay.
Sníst můžete nejen bulvy ředkviček, ale také listy či květy.
Fotka od tookapic z Pixabay.

Zdroj vitamínů

Ředkvičky jsou skvělým zdrojem jarních vitamínů a minerálů, ale i bohaté úložiště vlákniny. Oceníte je i v případě, že se snažíte snížit hladinu cholesterolu v krvi, nebo se při jarní očistě snažíte zbavit trávicí systém od toxinů.

Sníst můžete všechno

Pokud má již ředkvička dostatečně vyvinutou bulvu, můžete ji vytrhnout ze země. Sníst se dají i listy, dají se přidat do polévky, špenátu, nebo je zpracovat na pesto.

Pokud ponecháte ředkvičky v hlíně delší dobu, nať vám vyběhne do květu a bulva se již nedá konzumovat. Květy ale jedlé jsou. Můžete je použít jako přízdobu do salátů.

Zdroj: www.verywellmind.com. Náhledový obrázek: Getty Images