Otužování: trend posledních dnů. Jak vám může pomoci?

otužování

Otužování je klíčem nejen k lepší imunitě, ale i k lepší psychice

Ne každý má odvahu na dávku pořádně ledové sprchy nebo na plavání v promrzlém rybníku. Není jednoduché začít, ale když už se do toho dáte, uvidíte všechny plusy, které vám takové otužování může přinést.

Krok po krůčku

Je potřeba jít krok po kroku a ne hned skočit do ledové řeky, protože vaše tělo si musí na chladnou vodu postupně zvykat. Úplně ze všeho nejlepší je začít s otužováním u sebe doma, nejlépe za pomocí vlažné sprchy každé ráno. Důležité je začít od noh a přesouvat se pomale i na vrchní části těla, to už je totiž o něco citlivější část. Po čase můžete ubírat na teplotě vody, aby už nebyla vlažná, ale spíše ledová. Nesmíte zapomínat zhluboka dýchat a vnímat otužování jako něco, díky čemuž udržujete a podporujete své tělo a zdraví. Nejlepší na celém otužování jsou ty pocity, které vás provází když vyjdete ze sprchy ven. Určitě všichni znáte endorfiny, které vám přivodí pocit štěstí a spokojenosti. Věřte nebo ne, postupem času se z toho stane vaše zdravá závislost!

Spoustu lidí pak vynechává důležitou část po sprše, a to je utření se do sucha. Díky tomu se prokrvuje vaše celé tělo a je to opravdu potřeba nepodceňovat. Nezapomínejte se hýbat, abyste se alespoň trošičku zahřáli. Pokud se ale k otužování nutíte, ztrácí to pak celé smysl. Je potřeba z otužování udělat váš každodenní rituál a nevynechávat žádné dny, jinak vaše tělo po čase zapomene a budete muset začít opět od začátku. 

A znáte takové ty blázny, co v zimě chodí venku pouze v krátkém tričku? Ano, i to může být forma otužování, kromě studené sprchy určitě funguje i odhazování vrstev vašeho oblečení. 

Otužování jako lék na krevní tlak

Nejen že si díky tomu budujete velmi silnou imunitu, ale také budete mít časem větší odolnost vůči všelijakým nemocem a nachlazením. Odbourává také vysoký krevní tlak, napomáhá při léčbě alergií a má díky endorfinům výborný vliv na vaše nálady a celkově vaši psychiku. Jedním z velmi oblíbených účinků je také snížení hmotnosti, protože otužování přispívá k odbourávání tuků ve vašem těle. No a je toho ještě mnohem více. Nebojte se tak zkusit začít s otužováním i vy!

Zdroj: www.outdoorswimmingsociety.com, Náhledová fotografie: photochur z Pixabay.com