Karanténa a samota: Jak zvládnout sociální izolaci v období lockdownu?

Současnou situaci, kdy se celý svět zastavil, si do svého života nepřál nikdo z nás. Jak zvládnout období, ve kterém jsme přišli o sociální kontakty?

Emoce? Ano

I přes to, že se budete snažit dodržovat všechny naše tipy, se vám stane, že přijde den, kdy budete mít všeho dost. Nedržte to v sobě a naprosto plnohodnotně vyjádřete svůj vztek ze současné situace. Vyplakejte se, nebo si třeba z plných plic zakřičte. Není nic horšího, než v sobě smutek držet. Nacházíme se v naprosto nové situaci, kterou nikdo z nás předtím nezažil. Je v pořádku, když se budete cítit smutní. Emoce nikdy nedržte v sobě a pracujte s nimi.

Pocity je nutné přeměnit v akci

Sociální izolace se projeví na každém z nás. Projevuje se jistou mírou letargie, poklesem motivace, pocity beznaděje, nepravidelným spánkem, nebo trvalým pocitem smutku. Možná se také setkáte s tím, že nebudete tak trpěliví jako dříve. I to k současné situaci patří a nijak se za to neobviňujte. Důležité ale je, abyste všechny tyto pocity dokázali přetransformovat v něco, co vám prospěje. Po každé bouři vyjde slunce. Nenechte si zkazit den a naopak využijte čas k něčemu užitečnému.

Vyjděte ven

Třeba nemáte chuť na velkou procházku. Možná se vám ven ani nechce kvůli špatnému počasí nebo smutku. A právě to změňte. Zvolte vhodné oblečení a dodržujte každodenní čas, kdy si vyjdete ven. Načerpáte nejen přírodní vitamín D ze slunce, ale také nové podněty. Zpívají ptáci. Vítr se prohání ve větvích stromů. Příroda se probouzí a celý koloběh života pokračuje. Vy jste jeho neodmyslitelnou součástí. Každý den se choďte přesvědčit, že je svět skutečně v pořádku. Na nebi je stále slunce. Venkovní procházka je nenahraditelná!

Každý den choďte z bytu ven a objevujte novinky v přírodě či parku. 
Fotka od Michael Gaida z Pixabay.
Každý den choďte z bytu ven a objevujte novinky v přírodě či parku.
Fotka od Michael Gaida z Pixabay.

Věnujte se sami sobě a aktivitám, které jste dříve upozaďovali. Začněte malovat. Domluvte si online lekce kytary, naučte se pomocí Skype lekcí světový jazyk. Svět se jen na chvíli zastavil, abyste si mohli dopřát čas pro sebe. Využijte jej.

Zdroj: www.healthline.com. Náhledový obrázek: