Nejhorší každodenní návyky, kvůli kterým se cítíte starší, než doopravdy jste

Všichni do značné míry určujeme, jak hladce budeme stárnout, a to volbami, které každý den činíme. Existují určitá nepsaná pravidla, kterých bychom se měli držet, abychom se cítili mladší, a to bez ohledu na náš věk.

To, že se každým dnem stáváme o něco staršími značí, že jsme v tom bez rozdílu společně. Lidé se obávají, že s vyšším věkem přichází více bolesti, méně nezávislosti a zhoršení duševních schopností. Cítit se v kondici můžeme v každém věku, záleží hlavně na životním stylu. Vždyť někteří staří lidé se cítí lépe, než mladí lidé! Které návyky tedy způsobují, že se cítíme starší, než ve skutečnosti jsme?

1. Díváte se příliš často na televizi

Není nic špatného na tom, když občas strávíte večer sledováním filmů, ale nemějte ve zvyku přilepit se k pohovce v obývacím pokoji. Za dob pandemie jsme si všichni zvykli být více doma, což je spojováno také se zvýšeným posedáváním u televize. Řekněte sami, nepřipadáte si po dvou letech pandemie o dost starší?

2. Zůstáváte celý den bez pohybu

Přílišné lenošení obecně může vést k tomu, že se budete cítit starší, než byste měli – a to jak psychicky, tak fyzicky. Není tajemstvím, že pohyb a cvičení udržuje naše svaly a kosti zdravé, pohyb vám však zaručí mládí i z biologického a buněčného hlediska – to vás může ochránit před několika nemocemi.

Foto od Gettyimages

3. Máte nepravidelný spánkový režim

Pokud máte v poslední době nepravidelný spánkový režim, určitě nejste sami. Pandemie v různé míře narušila spánek prakticky každému, ale spánek je záležitost, kterou se vyplatí upřednostnit i v boji proti stárnutí. U dospělých ve středním věku, kteří spí pravidelně více nebo méně než 6-8 hodin, může dojít ke zrychlení úbytku kognitivních funkcí, které se rovnají 4-7 letům stárnutí! To je vysoká kognitivní cena za to, že zůstáváme vzhůru dlouho do noci nebo si naopak příliš často přispáváme.

Nedostatečný spánek souvisí se zhoršeným zdravím pokožky a urychluje její stárnutí. Ženy s nedostatkem spánku vykazují známky předčasného stárnutí kůže a sníženou schopnost regenerace kůže po vystavení slunečnímu záření,Není to vždy snadné, ale dodržování pravidelného spánkového režimu vám pomůže udržet si mladistvý vzhled.

4. Trávíte příliš mnoho času online

Internet je neuvěřitelný nástroj, ale stejně jako u všeho ostatního v životě platí pravidlo, že příliš všeho škodí.

Místo toho investujte svůj čas do aktivit, jako je čtení nebo psaní. Čtení novin, psaní dopisů, návštěva knihovny, návštěva divadelních představení nebo hraní her, jako jsou šachy nebo dáma, to vše jsou jednoduché činnosti, které mohou přispět ke zdravějšímu mozku.

Zdroj: Eatthis.com Náhledový obrázek: Gettyimages