Jak se zbavit nezadržitelných chutí na sladké? Stačí vyřadit umělá sladidla a dostatečně jíst

Občas se to stává každému z nás. Máme chutě na sladké, které nejdou ničím zastavit. Ládujeme se čokoládou, dorty či bonbony, až dokud nám není špatně. Cukr nám sice může pomoci dodat energii, ne však ve velké míře, navíc je droga, která může za to, že máme na sladké chutě čím dál tím víc. Ale jak to zastavit?

Cukr je spojován s mnoha nemocemi, s cukrovkou, obezitou, srdečním onemocněním či s Alzheimerovou chorobou. Kromě toho z něj můžeme pociťovat neustálou únavu a nevolnost. Věděli jste, že je cukr stejně návykový jako kokain?

Pokud jste se rozhodli omezit konzumaci cukru, vaše tělo vám poděkuje. Budete se cítit lépe a s největší pravděpodobností se také dožijete vyššího věku. Nejlepší bude, když cukr vyřadíte úplně, ale i delší detoxikační období vám výrazně prospěje.

Snažte se ho dočasně vyřadit úplně

Pokud si budete říkat, že cukr pouze omezíte, nejspíš se vám omezování nepovede. Stejně jako kuřák, který chce skoncovat s kouřením, i vy musíte skoncovat s cukrem a nemít ho neustále na očích, natož v ústech. Ideální bude, když si vytvoříte vlastní hranici, kterou nepřekročíte. Pokud tuto hranici budete respektovat, časem vám to půjde snáz. Zkuste si místo čokolády dávat ovoce, to sice obsahuje přírodní cukr, navíc ale obsahuje i vitamíny a vlákninu.

Vyhněte se i umělým sladidlům

Pokud se vám umělá sladidla zdají být neškodná, pak vás budeme muset vyvést z omylu. Umělá sladidla mohou být ještě mnohonásobně sladší než cukr, což vyvolává v našem mozku pocit, že cukr přijímáme, což to vede k tomu, že pak máme opět chutě na sladké. Umělá sladidla také nejsou nic zdravého, co byste ve svém těle chtěli, jelikož narušují střevní mikrobiom a to vede ke špatné regulaci glukózy a inzulínu.

Foto: Unsplash

Vydržte to dva týdny

Dejte si na svůj cíl čas dva týdny. Každá buňka chuťového pohárku v našem jazyku odumře, zmizí a bude nahrazena zcela novou buňkou za pouhé dva týdny. Poté už nebudete mít takové chutě na sladké, navíc vám bude všechno připadat sladší!

Dbejte na to, abyste jedli dostatečně

Může se stát, že máte chutě na sladké proto, že nejíte dostatečně. Vaše tělo nemá všechny živiny, které potřebuje a vy pak máte chuť na sladké. Kromě toho, že svému tělu opravdu škodíte, si vlastně své chutě na sladké způsobujete sami. Až příště budete mít chuť na nějakou nezdravou dobrotu, zeptejte se sami sebe, jestli jste dostatečně najezení! A pokud ne, dejte si nejdříve nějaké dobré, zdravé jídlo.

Udržujte svůj talíř jednoduchý

Nejezte zpracované potraviny a dopřávejte si jednoduché jídla doplněné zeleninou. Například kuřecí prso s pečeným braborem a salátkem. Snažte se, aby vaše jídla byla jednoduchá a snadná. Tento návyk vám může pomoci k tomu, abyste už neprahli po sladkostech, navíc ušetříte čas při přípravě.

Zdroj: eatthis.com, Náhledový obrázek: Gettyimages